Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
EVBox PublicLine - stacja ładowania pojazdów elektrycznych w przestrzeniach publicznych firmy Engie
EVB – Stacja ładowania pojazdów elektrycznych firmy PRE Edward Biel

Rolnictwo ekologiczne ofiarą własnego sukcesu?

a+a-    Powrót       31 lipca 2017       Zrównoważony rozwój   

Francuska federacja rolnictwa ekologicznego twierdzi, że wspólna polityka rolna UE jest niedopasowana do dynamiki rozwoju tego sektora.

Coraz większemu popytowi na produkty rolnictwa ekologicznego odpowiada we Francji rosnąca dynamika rozwoju tego sposobu uprawy i hodowli. Według Francuskiej Agencji na rzecz Rozwoju i Promocji Rolnictwa Biologicznego, zwanej Agence bio, w roku 2016 o 16 proc. powiększył się areał upraw ekologicznych i stanowi on niemal 6 proc. całej powierzchni użytkowej ziemi rolnej we Francji. W tym samym czasie o 20 proc. zwiększyła się sprzedaż produktów bio, osiągając wartość 7 miliardów euro. Cytowany przez dziennik „Le Monde” szef sieci dystrybucyjnej Biocoop Claude Gruffat na podobną skalę szacuje wzrost obrotów w roku bieżącym. Do prawie 1,1 mln hektarów ziem mających certyfikat ekologiczny dodać należy pół miliona hektarów w okresie transformacji, w tym ponad 250 tys. ha w pierwszym roku konwersji. W rolnictwie ekologicznym pracuje prawie 120 tys. osób, a liczba zatrudnionych wzrasta o 8 proc. rocznie.

Rolnicy ekologiczni otrzymują 2 proc. pomocy europejskiej

Stephanie Pageot z Krajowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego (FNAB) bije na alarm, twierdząc, że wspólna polityka rolna UE „jest absolutnie niedopasowana do tej dynamiki”, co powoduje, że rolnictwo ekologiczne „stało się ofiarą własnego sukcesu”. Rolnicy ekologiczni otrzymują ledwie 2 proc. pomocy europejskiej, czyli 160 mln euro z 7,44 miliarda. Stowarzyszenia takie jak Association Agir pour l'Environnement (Działać na rzecz Środowiska) obawiają się obniżenia tej pomocy, którą w sposób skomplikowany zarządza zarówno Bruksela, jak i Paryż.

Największy francuski związek rolniczy zwrócił się do ministerstwa rolnictwa o wstrzymanie pomocy dla rolników ekologicznych. Tymczasem wiele gospodarstw będących w stadium konwersji czeka jeszcze na zaległe wypłaty za rok 2015. Claude Griffat uważa, że pomoc unijna skierowana powinna być w o wiele większym stopniu na rolnictwo ekologiczne i górskie. Wskazuje na to, że zaległości w wypłatach hamują konwersje. Jego zdaniem powinno się podwoić subwencje dla rolników wprowadzających metody ekologiczne i ułatwiać nabycie gospodarstw osobom, które pragną zostać rolnikami ekologicznymi.

Niezapowiedziane, systematyczne kontrole to gwarancja jakości

Przez trzy lata trwały negocjacje, które doprowadziły do porozumienia w sprawie nowelizacji przepisów europejskich dotyczących rolnictwa ekologicznego. Jednak 17 lipca ministrowie rolnictwa UE postanowili zaczekać z zatwierdzeniem tego tekstu. Nowe przepisy nie są zbyt drakońskie - twierdzą ekolodzy i zauważają, że kraje mające uprawy bezglebowe dostały pozwolenie, by pracować w ten sposób przez następne 10 lat, a dozwolony procent śladów pestycydów pozostawiony został do określenia na szczeblu krajowym. Kontrole, które odbywały się co roku, mają odbywać się co dwa lata. Wywołuje to sprzeciw sprzedawców, gdyż obawiają się oni spadku zaufania klientów. Wyniki sondaży wskazują, że 82 proc. konsumentów uważa niezapowiadane, systematyczne kontrole za gwarancję jakości ekologicznej.

Yannick Loubet z rolniczego związku Coordination Rurale (Koordynacja Wiejska) zwraca uwagę na to, że „przemysł i sieci supermarketów bardzo chcą sprzedawać żywność ekologiczną po niskich cenach”. Stąd, jak sugeruje, tęsknota za „mniej wymagającymi” artykułami z zielonym oznaczeniem. - Ale ekologia zdobywa coraz większe rzesze zwolenników właśnie poprzez zdecydowane wymogi specyfikacji – zwraca uwagę działacz związkowy.

Nie ma jeszcze francuskiego planu wsparcia

Francuskie ministerstwo rolnictwa do końca lipca miało przedstawić plan subwencjonowania rolnictwa ekologicznego. Nie wywiązało się z zadania i odwołało konsultacje z przedstawicielami rolników. Francuscy ekolodzy z niepokojem oczekują jesieni.

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Produkcja ekologiczna w Polsce - dostępny wykaz producentów (02 lipca 2018)Nowy minister rolnictwa: ekorolnictwo tak, GMO nie (22 czerwca 2018)Ardanowski nowym ministrem rolnictwa (20 czerwca 2018)Projekt Funduszu Innowacji i Rozwoju w sektorze rolno-spożywczym w Polsce (20 czerwca 2018)Program rozwoju rolnictwa ekologicznego zatwierdzony (06 czerwca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony