Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Obszarów Chronionych Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku
Systemy IT do gospodarowania odpadami darsoft.pl

Rekomendacje dla instytucji: Wydłużone nabory i więcej czasu na rozliczenie unijnych projektów

a+a-    Powrót       16 marca 2020       Zrównoważony rozwój   

Instytucje zarządzające programami unijnymi będą mogły m.in. wydłużyć terminy trwających naborów – zakłada pakiet zaleceń resortu funduszy wydany w związku z epidemią koronawirusa. Mazowsze już zapowiada, że przedłuży niektóre konkursy.

Aby ułatwić korzystanie z funduszy unijnych firmom, samorządom czy organizacjom pozarządowym, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak wydała w piątek rekomendacje(1) dla instytucji państwowych, które mogą teraz stosować odstępstwa od ogólnych zasad w rozliczaniu pieniędzy unijnych. Ma to zapobiec negatywnemu wpływowi koronawirusa na realizację ponad 60 tysięcy inwestycji współfinansowanych z UE.

Obecnie trwa 161 naborów wniosków

7,4 mld euro dla Polski

W piątek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła mechanizm unijnego funduszu o wartości 37,3 mld euro, który ma złagodzić wpływ epidemii koronawirusa na gospodarki krajów członkowskich UE. Polsce przypadnie łącznie najwięcej - 7,4 mld euro. Środki - jak wyjaśniała von der Leyen - będą pochodziły z polityki spójności i trafią bezpośrednio do określonych sektorów dotkniętych w wyniku epidemii. 1,125 mld euro będzie pochodziło ze środków, które miały zostać przez Polskę zwrócone w ramach nierozliczonych programów, a pozostałe 6,31 mld euro będą stanowiły fundusze pochodzące z przesunięć w ramach polityki spójności. (PAP)
- Koronawirus wpływa nie tylko na nasze zdrowie. Zdajemy sobie sprawę, że może też wpływać na inwestycje unijne. W tej chwili ponad 23 tysiące obywateli, firm i instytucji prowadzi 60 tysięcy takich inwestycji. Mamy 161 trwających naborów wniosków, których efektem będą kolejne setki projektów. Nasz pakiet rekomendacji to taka tarcza antykoronawirusowa dla beneficjentów i odpowiedź na postulaty środowisk przedsiębiorców – poinformowała minister Jarosińska-Jedynak.

Rekomendacje zostały skierowane do instytucji państwowych odpowiedzialnych za inwestowanie funduszy unijnych. To na przykład urzędy marszałkowskie, Wojewódzkie Urzędy Pracy czy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Traktując każdy przypadek indywidualnie, będą one mogły w uzasadnionych przypadkach:

  • wydłużyć terminy zakończenia naborów wniosków, które właśnie trwają,
  • wydłużyć terminy rozliczania i zamykania inwestycji unijnych,
  • rozliczać, na przykład przedsiębiorcom, wydatki między innymi na spotkania, szkolenia czy wyjazdy, które się nie odbyły z powodu koronowirusa,
  • zmienić plan kontroli wydatków z funduszy unijnych i część z nich przesunąć na później, tak żeby uwzględnić trudniejszą sytuację w firmach i u siebie (np. dużą liczbę pracowników na pracy zdalnej),
  • pozwolić ekspertom oceniającym wnioski pracować zdalnie.

Czytaj: Bez paniki, ale ostrożnie. Urzędy stawiają na załatwianie spraw online

Jak dowiedział się Serwis Samorządowy PAP z zaleceń zamierza skorzystać urząd marszałkowski woj. mazowieckiego. Jak powiedziała nam Marta Milewska, rzecznik urzędu, rozważane jest przesunięcie terminu zakończenia niektórych naborów. - Propozycje zmian będą przedstawione na najbliższym posiedzeniu zarządu województwa. Poinformujemy o tym precyzyjnie w przyszłym tygodniu – powiedziała Milewska.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Przypisy

1/ Treść dokumentu dostępna tutaj:
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/8406-Rekomendacje-minimalizacja-wplywu-koronawirusa-na-wdrazanie-programow-operacyjnych.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nabór do Programu LIFE 2020 rozpoczęty. Jego budżet to 450 mln euro (06 kwietnia 2020)Olsztyn: 188 mln zł na rozbudowę sieci tramwajowej (30 marca 2020)Nie ma sprawiedliwej transformacji energetycznej bez wyznaczenia daty odejścia od węgla (20 marca 2020)Samorząd wojewódzki i stołeczny będą współpracować na rzecz poprawy jakości powietrza na Mazowszu (27 lutego 2020)Jerzy Buzek sprawozdawcą w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (13 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony