Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Naukowcy z UW do środowiska akademickiego: uznajmy kryzys klimatyczny za kwestię priorytetową

a+a-    Powrót       24 czerwca 2019       Powietrze i klimat   

Apelujemy, by w obliczu globalnego zagrożenia katastrofą ekologiczną społeczność uniwersytecka uznała kryzys klimatyczny za kwestię priorytetową - pisze troje przedstawicieli Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego w liście otwartym(1). Do tej pory podpisało go ponad 400 naukowców z całej Polski.

Apel dotyczący podjęcia działań w kwestii zmian klimatycznych skierowany do środowiska akademickiego przygotowała trójka naukowców z IKP UW: dr Piotr Kubkowski, dr Weronika Parfianowicz i Kornelia Sobczak. - Apelujemy, by w obliczu globalnego zagrożenia katastrofą ekologiczną społeczność uniwersytecka uznała kryzys klimatyczny za kwestię priorytetową. By wykorzystała swój autorytet i kompetencje do walki o wprowadzenie odpowiedzialnej, kompleksowej polityki środowiskowej, której celem będzie radykalne obniżenie emisji dwutlenku węgla - napisali naukowcy.

Jak podano na stronie internetowej Instytutu Kultury Polskiej UW, do niedzieli podpisało go ponad 400 naukowców z całej Polski.

Upowszechnianie wiedzy

Autorzy listu wyrazili nadzieję, że przedstawiciele uczelni wezmą aktywny udział w debacie publicznej, upowszechnianiu wiedzy o charakterze zmian związanych z kryzysem klimatycznym i wezmą zdecydowany głos wszędzie tam, gdzie ustalenia nauki światowej są podważane i gdzie rozpowszechnia się informacje sprzeczne ze stanem najnowszych badań. - Naszym celem jest powołanie interdyscyplinarnego, międzyinstytucjonalnego i ogólnokrajowego sztabu antykryzysowego, który pracować będzie nad strategią działań w obliczu kryzysu klimatycznego - czytamy w liście.

Sygnatariusze listu twierdzą, że zmiana klimatu to problem, który dotyczy zarówno przedstawicieli nauk ścisłych i przyrodniczych, jak i humanistycznych oraz społecznych. Zadają przy tym pytanie, czy uczelnie - skupione w ostatnich latach na przemianach organizacyjnych - nie wycofały się ze swoich zadań społecznych i czy nie straciły z oczu "najważniejszego wyzwania współczesnego świata: spowodowanego działalnością człowieka kryzysu klimatycznego?"

Transparentna polityka informacyjna

Sygnatariusze domagają się również od władz uczelni i instytucji badawczych transparentnej polityki informacyjnej na temat zmian klimatycznych, skierowanej do społeczności akademickiej. - Chcemy wiedzieć, jakie działania zostały podjęte na naszych uczelniach w celu przeciwdziałania skutkom globalnej zmiany klimatu, np. w jaki sposób uniwersytecka infrastruktura zostanie przysposobiona do niskoemisyjnych norm i kto będzie odpowiedzialny za monitorowanie przebiegu wszystkich tych działań - czytamy w apelu.

Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) dowody naukowe wskazują na to, że w ostatnich 50 latach to człowiek miał największy wpływ na klimat na świecie. Jeszcze możemy zatrzymać te zmiany – przekonuje IPCC - ale mamy na to około 12 lat.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Przypisy

1/ Treść listu dostępna na stronie:
http://ikp.uw.edu.pl/o-uniwersytet-dla-ziemi/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

KOBIZE: lasy w Polsce nie zapewnią nam neutralności klimatycznej (17 października 2019)Pierwsza w historii zielona kampania wyborcza za nami. Do czego zobowiązali się zwycięzcy? (14 października 2019)GOZ, związki endokrynnie czynne i neutralność klimatyczna. Rada UE wytycza kierunki (11 października 2019)Znamy krajowych zwycięzców The Green Solutions Awards (08 października 2019)Adaptacja do zmian klimatu na Śląsku – potrzebna świadomość, wymiana doświadczeń i współpraca (07 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony