Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy Specjalista w Wydziale Zgód Wodnoprawnych PGW Wody Polskie
AT - nowatorska technologia oczyszczania ścieków, także w aglomeracjach Ekodren

Będą kontrole. UODO skontroluje operatorów zdalnych wodomierzy

a+a-    Powrót       13 stycznia 2020       Woda   

Kontrole podmiotów korzystających z systemu zdalnego odczytu wodomierzy zapowiada Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO). Zbadane zostaną m.in. urzędy miast i przedsiębiorstwa wodociągowe.

UODO sprawdzi m.in. czy dane pozyskiwane z odczytu inteligentnych liczników przesyłane są w sposób bezpieczny, czy są szyfrowane, czy nie są zbierane przy tym dane nadmiarowe. - Z uwagi na coraz częściej pojawiające się zagrożenia naruszania przepisów o ochronie danych osobowych oraz duże społeczne zainteresowanie tego typu problemami, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uznał, że koniecznym jest podjęcie kontroli właśnie w tym zakresie - informuje UODO.

Zdalny odczyt danych

Urząd podkreśla, że obecnie obowiązujące przepisy prawa nie regulują kwestii częstotliwości odczytów danych pochodzących z tzw. inteligentnych liczników, natomiast zakres przetwarzanych danych może różnić się w zależności od przyjętego przez operatora lub przedsiębiorstwa wodociągowego sposobu odczytu. - Tym samym niezbędnym w trakcie kontroli będzie ustalenie, czy wobec przetwarzania danych, opartego na zdalnym odczycie wodomierzy dochodzi do profilowania danych, o którym mowa w art. 4 pkt 4 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, czyli RODO - podaje UODO w odpowiedzi na pytania Serwisu Samorządowego PAP.

Urząd weryfikował będzie ponadto czy "wdrożone zostały środki techniczne i organizacyjne, aby przetwarzanie danych osobowych odbywało się zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych".

Czytaj też: Inteligentne liczniki - cała Europa wdraża, ale z różnym skutkiem

- Należy podkreślić, iż dane osobowe, które są przetwarzane w powyższym zakresie, są przekazywane podmiotom zewnętrznym, takim jak operatorzy dokonujący odczytu czy przedsiębiorstwa wodociągowe. W tym przypadku konieczne jest zweryfikowanie, czy przekazywanie danych takim podmiotom odbywa się w sposób bezpieczny, tj. czy stosowane są metody szyfrowania przesyłanych danych oraz czy dane osobowe nie są przesyłane w nadmiarowym zakresie. Tym samym kluczowa będzie ocena zgodności przekazywania ww. danych w oparciu o wymogi określone w art. 28 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych - informuje UODO.

W ramach kontroli sektorowych dotyczących tzw. inteligentnych liczników kontrolerzy dokonają sprawdzenia sposobu prowadzenia i obsługi systemu zdalnego odczytu wodomierzy przez spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorstwa wodociągowe, urzędy miast i operatorów, zajmujących się obsługą infrastruktury tego systemu.

Wśród samorządów inteligentne wodomierze wdrażają m.in Kościan, Krosno Odrzańskie, Ząbki czy Podkowa Leśna.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kolejnych sześciu beneficjentów z szansą na wsparcie na inwestycje wod-kan na obszarach wiejskich Małopolski (24 marca 2020)WHO: Obecnie nie ma dowodów na przeżycie wirusa COVID-19 w wodzie pitnej w wodociągach (13 marca 2020)Czy gmina musi zwrócić mieszkańcowi koszty budowy wodociągu? (09 marca 2020)Wody Polskie nałożyły na MPWiK 10,5 mln zł opłaty za nielegalny zrzut ścieków (21 lutego 2020)Dlaczego Europejczyków zachęca się do picia kranówki? Więcej w inforgrafice (20 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony