Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy specjalista PGW Wody Polskie
Doradztwo w zakresie retencji i zagospodarowania wód opadowych firmy Arcadis

Będą kontrole. UODO skontroluje operatorów zdalnych wodomierzy

a+a-    Powrót       13 stycznia 2020       Woda   

Kontrole podmiotów korzystających z systemu zdalnego odczytu wodomierzy zapowiada Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO). Zbadane zostaną m.in. urzędy miast i przedsiębiorstwa wodociągowe.

UODO sprawdzi m.in. czy dane pozyskiwane z odczytu inteligentnych liczników przesyłane są w sposób bezpieczny, czy są szyfrowane, czy nie są zbierane przy tym dane nadmiarowe. - Z uwagi na coraz częściej pojawiające się zagrożenia naruszania przepisów o ochronie danych osobowych oraz duże społeczne zainteresowanie tego typu problemami, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uznał, że koniecznym jest podjęcie kontroli właśnie w tym zakresie - informuje UODO.

Zdalny odczyt danych

Urząd podkreśla, że obecnie obowiązujące przepisy prawa nie regulują kwestii częstotliwości odczytów danych pochodzących z tzw. inteligentnych liczników, natomiast zakres przetwarzanych danych może różnić się w zależności od przyjętego przez operatora lub przedsiębiorstwa wodociągowego sposobu odczytu. - Tym samym niezbędnym w trakcie kontroli będzie ustalenie, czy wobec przetwarzania danych, opartego na zdalnym odczycie wodomierzy dochodzi do profilowania danych, o którym mowa w art. 4 pkt 4 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, czyli RODO - podaje UODO w odpowiedzi na pytania Serwisu Samorządowego PAP.

Urząd weryfikował będzie ponadto czy "wdrożone zostały środki techniczne i organizacyjne, aby przetwarzanie danych osobowych odbywało się zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych".

Czytaj też: Inteligentne liczniki - cała Europa wdraża, ale z różnym skutkiem

- Należy podkreślić, iż dane osobowe, które są przetwarzane w powyższym zakresie, są przekazywane podmiotom zewnętrznym, takim jak operatorzy dokonujący odczytu czy przedsiębiorstwa wodociągowe. W tym przypadku konieczne jest zweryfikowanie, czy przekazywanie danych takim podmiotom odbywa się w sposób bezpieczny, tj. czy stosowane są metody szyfrowania przesyłanych danych oraz czy dane osobowe nie są przesyłane w nadmiarowym zakresie. Tym samym kluczowa będzie ocena zgodności przekazywania ww. danych w oparciu o wymogi określone w art. 28 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych - informuje UODO.

W ramach kontroli sektorowych dotyczących tzw. inteligentnych liczników kontrolerzy dokonają sprawdzenia sposobu prowadzenia i obsługi systemu zdalnego odczytu wodomierzy przez spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorstwa wodociągowe, urzędy miast i operatorów, zajmujących się obsługą infrastruktury tego systemu.

Wśród samorządów inteligentne wodomierze wdrażają m.in Kościan, Krosno Odrzańskie, Ząbki czy Podkowa Leśna.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

57 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową na obszarach wiejskich na Dolnym Śląsku (22 stycznia 2020)Olsztyn: 39 mln zł na budowę nowego kolektora sanitarnego (21 stycznia 2020)Ponad pół miliarda na inwestycje MPWiK we Wrocławiu (17 stycznia 2020)Radiowy system odczytywania wodomierzy już w całych Piekarach Śląskich (15 stycznia 2020)Trwa nabór do Państwowej Rady Gospodarki Wodnej (10 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony