Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. wdrażania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Ministerstwo Energii
Aplikacja Isover, czyli jak zrozumieć i obliczyć swoje potrzeby izolacyjne firmy Saint-Gobain

URE zaniepokojony zamrożeniem opłat dystrybucyjnych

a+a-    Powrót       03 stycznia 2019       Energia   

Urząd Regulacji Energetyki oczekuje nowych wniosków taryfowych, spełniających regulacje ustawy ws. cen prądu, która weszła w życie 1 stycznia - poinformował w środę URE. Jednocześnie Urząd jest zaniepokojony zamrożeniem przez tę ustawę opłat dystrybucyjnych.

Regulator oczekuje, że przedsiębiorstwa energetyczne przedłożą wnioski taryfowe spełniające wymogi nowych regulacji prawnych - poinformował Urząd. 1 stycznia br. weszła w życie ustawa z 28 grudnia 2018 r., która m.in. obniża akcyzę na energię elektryczną, obniża opłatę przejściową i ustala ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych na poziomie taryf i cenników, obowiązujących w połowie 2018 r. Dodatkowo opłaty dystrybucyjne i przesyłowa mają pozostać na poziomie z końca 2018 r.

Niepokój budzi zamrożenie opłat dystrybucyjnych i uszczuplenie kompetencji organu regulacyjnego

Jak poinformował w komunikacie URE, "szczególny niepokój budzi +zamrożenie+ opłat dystrybucyjnych w kontekście konieczności realizacji szeregu prowadzonych przez przedsiębiorstwa sieciowe inwestycji, mających na celu w szczególności zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej odbiorcom".

Jednocześnie regulator z dużym zaniepokojeniem przyjmuje uszczuplenie kompetencji organu regulacyjnego w zakresie ustalania cen i stawek opłat dla odbiorców w gospodarstwach domowych, co pozwalało równoważyć interesy odbiorców i przedsiębiorstw energetycznych.

- W wyniku dotychczasowych rozważnych działań regulatora i dzięki starannie prowadzonym postępowaniom taryfowym przez ostatnie lata rachunki za energię dla odbiorców w gospodarstwach domowych pozostawały na niemal niezmienionym poziomie, a zarazem przyjęty w taryfach zatwierdzanych przez Prezesa URE poziom kosztów uzasadnionych umożliwiał przedsiębiorstwom prowadzenie inwestycji niezbędnych dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego - napisano w komunikacie.

Urząd wskazał, że po wejściu w życie zapisów ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawowe uprawnienia regulatora wynikające z prawa energetycznego polegające na ustalaniu taryf dla energii elektrycznej, w 2019 r. zostały w praktyce znacznie ograniczone. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

ME opublikowało projekt rozporządzenia do ustawy o cenach prądu. Konsultacje do poniedziałku (15 marca 2019)Ministerstwo Energii obawia się "nadwsparcia" OZE w Polsce (07 marca 2019)Prezydent podpisał nowelizację ustawy o cenach prądu (05 marca 2019)PSE: aukcja główna rynku mocy na rok 2024 zaplanowana na 12 grudnia (28 lutego 2019)MPiT: 25 proc. przychodów ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 na rekompensaty (28 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony