Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Konkurs na stanowisko adiunkta (inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB
Smart Room Heating - aplikacja, która wspiera wydajność pomp ciepła firmy Glen Dimplex Polska

URE zaniepokojony zamrożeniem opłat dystrybucyjnych

a+a-    Powrót       03 stycznia 2019       Energia   

Urząd Regulacji Energetyki oczekuje nowych wniosków taryfowych, spełniających regulacje ustawy ws. cen prądu, która weszła w życie 1 stycznia - poinformował w środę URE. Jednocześnie Urząd jest zaniepokojony zamrożeniem przez tę ustawę opłat dystrybucyjnych.

Regulator oczekuje, że przedsiębiorstwa energetyczne przedłożą wnioski taryfowe spełniające wymogi nowych regulacji prawnych - poinformował Urząd. 1 stycznia br. weszła w życie ustawa z 28 grudnia 2018 r., która m.in. obniża akcyzę na energię elektryczną, obniża opłatę przejściową i ustala ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych na poziomie taryf i cenników, obowiązujących w połowie 2018 r. Dodatkowo opłaty dystrybucyjne i przesyłowa mają pozostać na poziomie z końca 2018 r.

Niepokój budzi zamrożenie opłat dystrybucyjnych i uszczuplenie kompetencji organu regulacyjnego

Jak poinformował w komunikacie URE, "szczególny niepokój budzi +zamrożenie+ opłat dystrybucyjnych w kontekście konieczności realizacji szeregu prowadzonych przez przedsiębiorstwa sieciowe inwestycji, mających na celu w szczególności zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej odbiorcom".

Jednocześnie regulator z dużym zaniepokojeniem przyjmuje uszczuplenie kompetencji organu regulacyjnego w zakresie ustalania cen i stawek opłat dla odbiorców w gospodarstwach domowych, co pozwalało równoważyć interesy odbiorców i przedsiębiorstw energetycznych.

- W wyniku dotychczasowych rozważnych działań regulatora i dzięki starannie prowadzonym postępowaniom taryfowym przez ostatnie lata rachunki za energię dla odbiorców w gospodarstwach domowych pozostawały na niemal niezmienionym poziomie, a zarazem przyjęty w taryfach zatwierdzanych przez Prezesa URE poziom kosztów uzasadnionych umożliwiał przedsiębiorstwom prowadzenie inwestycji niezbędnych dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego - napisano w komunikacie.

Urząd wskazał, że po wejściu w życie zapisów ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawowe uprawnienia regulatora wynikające z prawa energetycznego polegające na ustalaniu taryf dla energii elektrycznej, w 2019 r. zostały w praktyce znacznie ograniczone. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zostały 2 dni na złożenie uwag do rozporządzenia do ustawy ws. cen prądu (08 lipca 2019)Ustawa o cenach prądu nie traktuje samorządów jednakowo (05 lipca 2019)System energetyczny oparty o koncepcję rynku lokalizacyjnego - czy to możliwe w Polsce? (04 lipca 2019)Samorządy mają mało czasu na złożenie oświadczenia ws. cen energii (04 lipca 2019)Magazyny ciepła tysiąc razy tańsze niż magazyny energii elektrycznej (12 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony