Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Staż prawniczy w zespole Clean Air Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Ustawa o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości wchodzi w życie

a+a-    Powrót       11 marca 2019       Rynek pracy   

Celem Fundacji jest pomoc przy zwiększaniu konkurencyjności polskich firm i ich rozwoju w kierunku przemysłu 4.0. Fundacja ma skupiać się m.in. na upowszechnianiu wiedzy o nowoczesnych procesach technologicznych i produkcyjnych, zarządzaniu zmianą, a także na wspieraniu kadr, rozwoju kompetencji pracowników i budowaniu sieci współpracy.

Zadaniem Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości będzie, począwszy od przybliżania przedsiębiorcom tematyki przemysłu 4.0, proponowanie rozwiązań biznesowych, doradztwo strategiczne i budowanie sieci kooperacyjnych, a także dbanie o otoczenie prawno-regulacyjne czy wreszcie dawanie impulsu do podnoszenia poziomu zaawansowania technologicznego polskich przedsiębiorstw. To zarówno działania koordynacyjne, jak i aktywne stymulowanie rynku.

- Analizy pokazują, że sytuacja polskiej gospodarki jest stabilna. Firmy muszą jednak wzmacniać swój potencjał rynkowy. Takim obszarem są nowoczesne technologie i innowacje. Ich rozwój oraz inwestycje w nie pomogą nam utrzymać dobrą koniunkturę gospodarczą – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

W ciągu 30 dni od wejścia w życie Ustawy, czyli do 8 kwietnia, minister właściwy ds. gospodarki powoła Radę oraz Zarząd Fundacji. Kolejnymi terminami, które wskazuje ustawa są: nadanie Statutu (po zasięgnięciu opinii Rady) oraz wpis Fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego – w ciągu 60 dni od wejścia w życie Ustawy (do 8 maja).

- Najbliższy czas to okres intensywnej pracy. Postęp technologiczny jest czymś, czego nie można zatrzymać, więc ten katalizator, którym ma być Fundacja, powinien zacząć działać jak najszybciej oraz w jak najbardziej skuteczny sposób – podkreślił Marcin Ociepa, wiceminister resortu odpowiedzialny za przygotowanie ustawy.

Platforma będzie udzielać wsparcia o charakterze niefinansowym (szkolenia, doradztwo, przedsięwzięcia integrujące przedsiębiorców w obszarze transformacji cyfrowej). Wsparcie to będzie udzielane podmiotom, które prowadzą działalność na terytorium Polski – przedsiębiorcom, jednostkom zarządzającym klastrami innowacyjnymi, podmiotom działającym na rzecz innowacyjnej gospodarki oraz partnerom społecznym i gospodarczym.

Ustawa o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości jest wynikiem realizacji projektu Polska Platforma Przemysłu 4.0, ujętego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wskazuje ona reindustrializację jako jeden z filarów nowego modelu gospodarczego dla Polski. (PAP)

Źródło: Komunikat MPiT

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nowela ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wraca do Sejmu (15 lipca 2019)Nowe Prawo zamówień publicznych szansą dla małych i średnich przedsiębiorstw (09 lipca 2019)Ustawa o cenach prądu nie traktuje samorządów jednakowo (05 lipca 2019)Ponad 107 mln zł na projekty dot. badań i rozwoju dla firm ze Śląska (03 lipca 2019)IH: uchybienia w 46 z 453 skontrolowanych firm handlujących węglem (02 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony