Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Unikalna oczyszczalnia Bio Solid BAMARTECH
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! SUEZ

Nowela o wspieraniu termomodernizacji zasobów komunalnych przyjęta

a+a-    Powrót       17 lutego 2020       Energia   

Znowelizowana ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów czeka już tylko na podpis prezydenta. Po wejściu nowelizacji w życie pojawią się m.in. premie remontowe dla gmin i dodatkowe wsparcie dla budynków z wielkiej płyty.

Sejm odrzucił poprawkę Senatu, której celem miało być umożliwienie zdobycia premii termomodernizacyjnej dla lokali znajdujących się w zasobach Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS). Poprawka Senatu rozszerzała zakres ustawy o lokale będące w zasobach TBS, których remont uprawnia do uzyskania premii remontowej poprzez JST lub spółkę zależącą w 100 proc. do samorządu gminnego. Posłów przekonała argumentacja, że TBS-y mogą korzystać obecnie z innych form wsparcia finansowego, m.in. z funduszy wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

Premia remontowa do 60 proc.

Po wejściu nowelizacji w życie pojawią się premie remontowe dla gmin, dodatkowe wsparcie dla budynków z wielkiej płyty, a także zwiększone premie termomodernizacyjne w przypadku instalacji OZE. Wysokość premii remontowych dla gmin określono na 50 proc. wartości realizowanych przedsięwzięć remontowych w budynkach, w których znajdują się lokale komunalne. W przypadku, gdy budynki komunalne wpisane są do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie wynosić 60 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Premie obejmą też bloki z wielkiej płyty. Trafią one na wzmocnienie połączeń między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych, za pomocą metalowych kotew. Premie będą przyznawane w przypadku prowadzenia przez inwestora prac termomodernizacyjnych. Wartość premii wyniesie 50 proc. kosztów zakupu i montażu kotew. Przeprowadzenie takich robót zwiększa bezpieczeństwo użytkowania budynków z wielkiej płyty. Zwłaszcza w sytuacji, gdy montowane są nowe warstwy ocieplenia, które są dodatkowym obciążeniem dla łączników elementów płyty wielowarstwowej. Zgodnie z szacunkami, do 2029 r. wzmocnionych zostanie ok. 2 tys. bloków z wielkiej płyty.

W sytuacji gdy inwestor, który realizuje termomodernizację, zdecyduje się na montaż mikroinstalacji OZE do produkcji energii elektrycznej, będzie mógł ubiegać się o podwyższoną premię termomodernizacyjną. W takich przypadkach premia zostanie zwiększona z 16 proc. do 21 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Uproszczone obliczenia

Sposób obliczania premii termomodernizacyjnej zostanie uproszczony. Nie będzie – dotychczas obowiązującego - warunku, który ogranicza wysokość premii do 2-krotności rocznych oszczędności. Ma to zachęcić beneficjentów do realizacji kompleksowych przedsięwzięć termomodernizacyjnych, nawet jeżeli w takim przypadku okres zwrotu z inwestycji będzie dłuższy.

Do tej pory premie kompensacyjne przyznawał Bank Gospodarstwa Krajowego jeden raz. Zgodnie z nowelizacją premia będzie przyznawana wraz z postępami przedsięwzięcia remontowego, maksymalnie w czterech ratach.

Obecnie ok. 40 proc. budynków wielorodzinnych wymaga termomodernizacji. Do 2029 roku wsparciem ma zostać objętych ok. 8 tys. budynków.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Dostępne dofinansowania na poprawę efektywności energetycznej dla beneficjentów w siedmiu województwach (09 kwietnia 2020)NFOŚiGW podsumowuje pilotaż współpracy z samorządami przy „Czystym Powietrzu” (25 marca 2020)RPO sprawdzi nieprawidłowości w rozliczeniach za ciepło w budynkach wielolokalowych (16 marca 2020)Warszawa: 1,3 mln zł dotacji na termomodernizację Instytut Matki i Dziecka (13 marca 2020)Politechnika Warszawska efektywna energetycznie? Wkrótce termomodernizacja dwóch akademików (05 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony