Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska i szkoleń SEKA S.A.
Zagospodarowanie folii rolniczej SUEZ

Będzie nowa ustawa śmieciowa? Jest wniosek samorządowców

a+a-    Powrót       16 stycznia 2020       Odpady   

Podczas wtorkowego spotkania z ministrem klimatu Michałem Kurtyką grupa samorządowców złożyła wniosek o napisanie od nowa ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Miałby się tym zająć specjalny zespół ekspertów przy resorcie klimatu.

We wtorek, 14 stycznia br., w Ministerstwie Klimatu odbyło się spotkanie reprezentacji samorządu terytorialnego z ministrem Michałem Kurtyką na temat aktualnych problemów w gospodarce odpadami komunalnymi.

Spotkanie, w którym wzięło udział kilkudziesięciu samorządowców i ekspertów, zostało zorganizowane na wniosek strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, zaniepokojonej rosnącymi kosztami odbioru i zagospodarowania odpadów spowodowanych ostatnią reformą śmieciową. Jacek Brygman, członek zarządu Zawiązku Gmin Wiejskich RP (ZGWRP) i wójt Cekcyna, relacjonując dyskusję z ministrem Kurtyką powiedział, że najważniejszym wnioskiem, jaki od przedstawicieli różnych korporacji samorządowych usłyszał szef resortu klimatu, było to, że ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach trzeba napisać od nowa. Zdaniem wójta ten dokument był już tyle razy nowelizowany, że stał się nieczytelny. - Co więcej zaczęły się pojawiać różne interpretacje ustawy w postaci wyroków sadów administracyjnych i odmiennych stanowisk regionalnych izb obrachunkowych – powiedział Brygman.

"Pozytywna reakcja"

Wiceszef ZGWRP dodał, że ostatecznie samorządowcy zaproponowali, aby przygotowaniem nowej tzw. ustawy śmieciowej zajął się, powołany przy Ministrze Klimatu specjalny zespół ekspertów. Wójt zapytany o reakcję ministra na tę propozycję powiedział, że „była ona pozytywna”. - Zrozumiałem ją tak, że minister widzi potrzebę stworzenia bardziej czytelnego dokumentu. Myślę, że dojdzie do powołania tego zespołu. Z pewnością będziemy się o to upominali – podkreślił Brygman.

Wójt dodał, że wśród zgłoszonych ministrowi problemów pojawiła się m.in. kwestia ustawowych podwyżek cen za składowanie odpadów, problem zagospodarowania odpadów z nieruchomości niezamieszkałych, a także brak rynku surowców wtórnych w Polsce.

Przedstawiając problemy gmin wiejskich Brygman powiedział, że ministrowi zgłoszono też prośbę o zmianę przepisu, który zwiększa częstotliwość odbioru zmieszanych odpadów komunalnych. - Do tej pory był zapis, że dla obszarów wiejskich rada gminy może zdecydować w uchwale o częstotliwości wywozu odpadów zmieszanych. Teraz na sztywno jest zapis, że w sezonie letnim ten wywóz musi być realizowany nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu. Uważamy, że nie ma potrzeby, aby śmieciarki kursowały tak często, zwłaszcza teraz, gdy jest prowadzona selektywna zbiórka i odpadów zmieszanych nie ma tak dużo jak kiedyś. To niepotrzebne podnoszenie kosztów odbioru odpadów w gminach wiejskich – wyjaśnił wiceszef ZGWRP.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Naukowcy pomogą zazielenić pogórnicze hałdy (04 sierpnia 2020)NIK o postępowaniu z odpadami komunalnymi po przetworzeniu ich w instalacjach mechaniczno-biologicznych (04 sierpnia 2020)Unieważnienie uchwały ws. spółki mającej budować spalarnię w GZM – do sądu (30 lipca 2020)Do 5 tys. zł kary za śmiecenie w lesie (29 lipca 2020)Kolejny w tym roku pożar odpadów na terenie sortowni w Studziankach (29 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony