Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy inspektor wojewódzki w Oddziale Koordynacji Usuwania Skutków Klęsk Żywiołowych Małopolski Urząd Wojewódźki
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

W 2019 roku ponad 800 mln zł dla firm i platforma dla start-upów

a+a-    Powrót       27 listopada 2018       Zrównoważony rozwój   

Ponad 800 mln złotych czeka w 2019 roku na mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w Polsce Wschodniej. To środki przeznaczone zarówno dla firm, które chciałyby rozwinąć swoją działalność, jak i dla początkujących - start-upów. Znamy już przyszłoroczny harmonogram konkursów w Programie Polska Wschodnia.

“Chcemy przede wszystkim wspierać powstawanie innowacji – to one powodują wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, dają nowe miejsca pracy dla specjalistów, a w konsekwencji dalszy, zrównoważony rozwój gospodarki makroregionu” Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju

Co nowego?

W 2019 roku przedsiębiorcy będą mogli starać się o dotacje w konkursach we wszystkich działaniach skierowanych w Programie do firm. Czekają na nich jednak nowe, korzystniejsze kryteria i warunki przyznawania dofinansowania.

Zwiększy się między innymi zakres wsparcia dla firm, które będą chciały rozwinąć swoją działalność na zagranicznych rynkach (działanie 1.2 Internacjonalizacja MŚP). Za pozyskane środki firmy będą mogły teraz kupić również drobne środki trwałe, czyli np. komputery oraz wartości niematerialne i prawne niezbędne do przygotowania firmy do wejścia na nowe rynki międzynarodowe. Do tej pory nie było to możliwe. Nabór wniosków w konkursie rozpocznie się lutym. Na firmy łącznie czeka 50 mln zł.

Zmiany czekają również na konsorcja MŚP, które będą chciały zainwestować w stworzenie innowacyjnego produktu sieciowego, czyli oferty kilku firm połączonej jedną marką (poddziałanie 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MŚP). Zyskają przedsiębiorcy, chcący zainwestować w infrastrukturę sportową i rekreacyjną. Na tego typu inwestycje możliwe będzie uzyskanie wyższego niż do tej pory procentu dofinansowania. Łącznie do zdobycia w konkursie będzie 150 mln zł.

Czas na design i innowacje produktowe

2019 rok to kolejne zaproszenie po dotacje dla firm, chcących wprowadzić innowacje związane z wykorzystaniem wzornictwa. Zarówno dla tych, które po raz pierwszy skorzystają z dotacji na innowacje wzornicze, jak również dla tych, które będą kontynuowały wsparcie, po pomyślnie zakończonym I etapie działania. Wzór na konkurencję (dz. 1.4) to jedno z najpopularniejszych działań skierowanych do firm w Programie. W tym roku przedsiębiorstwa będą mogły starać się łącznie o 205 mln zł. Dotację pozyskaną w I etapie (do 100 tys. zł) przeznaczą na przeprowadzenie audytu wzorniczego, który zakończy się opracowaniem strategii wzorniczej. Środki pozyskane w II etapie (do 3 mln zł) przedsiębiorstwo może zaś przeznaczyć na wprowadzenie rekomendacji w życie. Nabory wniosków rozpoczną się w maju – dla II etapu i w czerwcu – dla I etapu.

W kwietniu zaś rozpocznie się nabór wniosków w konkursie dla inwestycji związanych z wprowadzeniem innowacji produktowych (dz. 1.3.1 Wdrażanie innowacji przez MŚP). To działanie, w którym przedsiębiorcy podpisali do tej pory umowy o dofinansowanie o najwyżej łącznej wartości – 400 mln zł. Dlatego alokacja działania została zwiększona i w konkursie w 2019 roku czeka na nich kolejne 120 mln zł.

Kolejne szanse dla start-upów

2019 rok przyniesie również nowe szanse dla start-upów. W dz. 1.1.1. Platformy startowe dla nowych pomysłów już na początku stycznia rozpocznie się nabór innowacyjnych pomysłów. Wnioski będzie można składać za pośrednictwem strony www.PlatformyStartowe.gov.pl. Na stronie, poza opisem zasad działania i aktualnościami, już dziś są dostępne wizytówki 6 Platform i ich specjalizacji branżowych. To pomoże złożyć wniosek do tej najbardziej odpowiedniej. Autorzy najciekawszych i najbardziej obiecujących pomysłów założą start-up i przejdą „inkubację”. Celem inkubacji jest rozwój pomysłu i wypracowanie modelu biznesowego, przy wsparciu doświadczonego menedżera inkubacji oraz szerokiego pakietu usług ściśle dopasowanych do potrzeb danego przedsiębiorcy. Najlepsze start-upy, już od lipca, mogą się starać o dotację na dalszy rozwój działalności – do 800 tys zł. na start-up (dz.1.1.2. Rozwój startupów w Polsce Wschodniej).

Do tej pory ze wsparcia Programu skorzystało 694 firm. W zakresie rozwoju przedsiębiorczości w Polsce Wschodniej dotychczas podpisano umowy o dofinansowanie na 1 mld złotych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Konkursy o dofinansowanie z Programu Polska Wschodnia przeprowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Poznaj harmonogram konkursów (PDF).

Źródło: MIiR

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ponad 80 mln zł z budżetu państwa na inwestycje w OZE (23 maja 2019)Przepis na start-upowy sukces (22 maja 2019)Wielkopolska: 700 tys. zł na wymianę starych pieców (21 maja 2019)Bank Światowy rekomenduje włączenie banków i gmin do programu Czyste Powietrze (20 maja 2019)Chełmiec: Dofinansowanie zakupu i montażu kotłów pelletowych (20 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony