Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Nadzorze Wodnym Lębork Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku PGW Wody Polskie
Oczyszczalnie przydomowe EkoDuel oraz EkoDuel Plus Ekodren

W 2020 roku Wody Polskie przeznaczą 2 mld zł na inwestycje w gospodarce wodnej

a+a-    Powrót       13 lutego 2020       Woda   

- W 2020 roku Wody Polskie na inwestycje w gospodarce wodnej przeznaczą ponad 2 mld zł - poinformowała w środę w Sejmie wiceszefowa resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa.

Moskwa, odpowiadając posłom na pytania, jakie padły podczas debaty towarzyszącej drugiemu czytaniu projektu ustawy budżetowej wyjaśniła, że pieniądze (ponad 2 mld zł) zostaną przeznaczone m.in. na projekty służące renaturalizacji rzek.

Dodała, że remontowane mają być też śluzy i jazy, które mają poprawić retencję korytową rzek. Moskwa wskazała, że plan zakłada również finansowanie budowy dwóch zbiorników retencyjnych Kąty-Myscowa oraz Wielowieś Klasztorna.

Projekt "Stop Suszy"

Przypomniała ponadto, że kończą się prace nad projektem "Stop suszy", którego celem jest zwiększenie retencjonowanej wody w Polsce. Uwagi do programu można jeszcze przesyłać do 15 lutego br. W 2020 roku ma zostać on wdrożony rozporządzeniem szefa resortu gospodarki morskiej.

Jakie kroki podjąć w celu zminimalizowania skutków suszy? Czytaj tutaj.

Plan zakłada podniesienie współczynnika retencji

W Polsce obecnie gromadzimy i przetrzymujemy przez dłuższy czas ok. 4 mld m sześc. wody, co stanowi ok. 6,5 proc. objętości średniorocznego odpływu rzecznego. Na całkowity odpływ rzeczny składa się woda dostarczana do koryta rzeki, m.in. w wyniku opadów czy topnienia śniegu. Zgodnie z planem podniesienia retencji ten współczynnik ma być dwukrotnie wyższy i wynieść ok. 15 proc. Inwestycje m.in. w duże i małe zbiorniki retencyjne mają kosztować w ciągu kilku lat 14 mld zł. Zbiorniki te mają być też wielofunkcyjne - chodzi o to, aby mogły przyjmować nadmiar wody w czasie powodzi i oddawać ją w razie suszy. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Przemyślana retencja odpowiedzią na deficyt wody (01 lipca 2020)Inauguracyjne posiedzenie Państwowej Rady Gospodarki Wodnej 5. kadencji (26 czerwca 2020)Wody Polskie szukają projektanta rozbiórki zbiornika w Wilkowicach (22 czerwca 2020)Energetyka odnawialna w walce z monopolem węglowym (06 kwietnia 2020)W zarządzaniu wodami opadowymi najważniejsza jest sprawczość i skuteczność. Rumia to potrafi (13 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony