Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Zarządzania Środowiskiem - Szczecin PGW Wody Polskie
Doradztwo w zakresie retencji i zagospodarowania wód opadowych firmy Arcadis

W 2020 roku Wody Polskie przeznaczą 2 mld zł na inwestycje w gospodarce wodnej

a+a-    Powrót       13 lutego 2020       Woda   

- W 2020 roku Wody Polskie na inwestycje w gospodarce wodnej przeznaczą ponad 2 mld zł - poinformowała w środę w Sejmie wiceszefowa resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa.

Moskwa, odpowiadając posłom na pytania, jakie padły podczas debaty towarzyszącej drugiemu czytaniu projektu ustawy budżetowej wyjaśniła, że pieniądze (ponad 2 mld zł) zostaną przeznaczone m.in. na projekty służące renaturalizacji rzek.

Dodała, że remontowane mają być też śluzy i jazy, które mają poprawić retencję korytową rzek. Moskwa wskazała, że plan zakłada również finansowanie budowy dwóch zbiorników retencyjnych Kąty-Myscowa oraz Wielowieś Klasztorna.

Projekt "Stop Suszy"

Przypomniała ponadto, że kończą się prace nad projektem "Stop suszy", którego celem jest zwiększenie retencjonowanej wody w Polsce. Uwagi do programu można jeszcze przesyłać do 15 lutego br. W 2020 roku ma zostać on wdrożony rozporządzeniem szefa resortu gospodarki morskiej.

Jakie kroki podjąć w celu zminimalizowania skutków suszy? Czytaj tutaj.

Plan zakłada podniesienie współczynnika retencji

W Polsce obecnie gromadzimy i przetrzymujemy przez dłuższy czas ok. 4 mld m sześc. wody, co stanowi ok. 6,5 proc. objętości średniorocznego odpływu rzecznego. Na całkowity odpływ rzeczny składa się woda dostarczana do koryta rzeki, m.in. w wyniku opadów czy topnienia śniegu. Zgodnie z planem podniesienia retencji ten współczynnik ma być dwukrotnie wyższy i wynieść ok. 15 proc. Inwestycje m.in. w duże i małe zbiorniki retencyjne mają kosztować w ciągu kilku lat 14 mld zł. Zbiorniki te mają być też wielofunkcyjne - chodzi o to, aby mogły przyjmować nadmiar wody w czasie powodzi i oddawać ją w razie suszy. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

UE przeznaczy 75 mln euro na inwestycje związane z oceanami, morzami i wybrzeżami (05 lutego 2020)Jak przeciwdziałać skutkom suszy? Uwagi do planu można zgłaszać jeszcze do 15 lutego (04 lutego 2020)Wrocław czerpie korzyści z deszczówki. Rusza kolejna edycja programu „Złap deszcz” (04 lutego 2020)Miasta mają jeszcze miesiąc, by zgłosić się do konkursu Eco-Miasto (28 stycznia 2020)57 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową na obszarach wiejskich na Dolnym Śląsku (22 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony