Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska TEAM PREVENT POLAND SP Z O.O.

W Krakowie powstanie Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej

a+a-    Powrót       15 lutego 2019       Powietrze i klimat   

18 mln zł unijnego dofinansowania otrzymała Politechnika Krakowska na budowę Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Inwestycja ma być zrealizowana do 2021 r. – poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM).

W komunikacie przesłanym mediom podano, że laboratorium będzie „unikatowe w skali Europy” i będzie stanowiło nowoczesne narzędzie do walki ze smogiem. 18 mln zł dofinansowania Politechnika Krakowska uzyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020. Całkowita wartość projektu to ponad 24 mln zł.

Przyszłe laboratorium umożliwi prowadzenie szerokiego zakresu badań z dziedziny efektywnej redukcji smogu i tzw. przewietrzania miast. Ich wyniki dostarczą planistom, projektantom oraz szeroko rozumianemu rynkowi budowlanemu wiedzy, przydatnej podczas projektowania nowych osiedli lub modernizacji istniejących.

W budynku zaprojektowano dwa tunele aerodynamiczne o obiegu mieszanym, każdy wyposażony w dwie przestrzenie pomiarowe i zróżnicowany system wentylatorów oraz elementów infrastruktury technicznej, kształtujących parametry napływającego powietrza. Każda z przestrzeni pomiarowych w tunelach będzie mieć wysokość dochodzącą do 4 m, natomiast wymiary w rzucie tuneli wynoszą odpowiednio 10 m szerokości i 24 m długości dla większego tunelu oraz 8 m szerokości i 21 m dla mniejszego tunelu. Tunele aerodynamiczne pozwalają na analizę coraz większej ilości danych i w coraz większym stopniu mogą odtwarzać realne warunki otoczenia.

Cytowany w komunikacie wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka ocenił, że Małopolska jest liderem w walce ze smogiem i już widać efekty wspólnych wysiłków zarządu województwa małopolskiego i gmin. Jak poinformował wicemarszałek, w tej chwili wymienianych lub modernizowanych jest ponad 21 tys. starych kotłów. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jest nowy, odporny na promieniowanie materiał do reaktorów syntezy termojądrowej (22 marca 2019)Centrum Badawcze PAN rozpoczyna współpracę z PGE w obszarze OZE (20 marca 2019)„Twistron harvester” – energia z węglowych nanorurek (08 marca 2019)Powstanie cyfrowa baza danych naukowych o Puszczy Białowieskiej (04 marca 2019)NIK skontrolowała spółkę, która miała wprowadzić grafen na rynek (25 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony