Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Koordynator ds. technicznych (fotowoltaika) Elve
Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018 - nowy raport IEO firmy Instytut Energetyki Odnawialnej

W polskim sektorze PV drzemie olbrzymi potencjał

a+a-    Powrót       21 sierpnia 2017       Energia   

Na jakim etapie rozwoju znajduje się polska branża fotowoltaiczna? Czy w najbliższym czasie możliwe będzie pełniejsze wykorzystanie potencjału rynku PV w Polsce? Wszystko wskazuje na to, że tak, rynek fotowoltaiki wszedł bowiem w fazę dynamicznych zmian, co ma olbrzymie znaczenie w kontekście odnawialnych źródeł energii. Ten temat zostanie szeroko przedstawiony podczas Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej i znajdzie swoje odzwierciedlenie zarówno w wydarzeniach merytorycznych, jak i ofercie wystawców. Siódma edycja Targów RENEXPO® Poland 2017 odbędzie się w dniach 25-27 października w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Organizatorem wydarzenia jest REECO Poland.

Jak wynika z raportów RWE Polska oraz Instytutu Energetyki Odnawialnej, rola alternatywnych źródeł energii w Polsce wzrasta. Wyraźny rozwój OZE dobrze widoczny jest na przykładzie sektora fotowoltaiki. Niestabilność przepisów, niepewność dotacji w 2016 roku oraz niejasne warunki wsparcia inwestorów na rok 2017 nie powstrzymały rozwoju technologicznego zarówno w dziedzinie mikroinstalacji, jak i instalacji fotowoltaicznych o większej mocy. Najnowsze badania przeprowadzone przez Instytut Energetyki Odnawialnej (raport z maja 2017 roku za rok 2016) wykazują bowiem, że w polskim sektorze PV drzemie olbrzymi potencjał. Zdolności produkcyjne badanych firm w ubiegłym roku wynosiły 143 MW rocznie i były wykorzystywane zaledwie w około 20 proc., co więcej – mogą one znacznie wzrosnąć w roku 2017 do 223 MW rocznie na skutek rozbudowy linii produkcyjnych. Z wypowiedzi ankietowanych firm wynika, że fotowoltaika najszybciej rozwinie się w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, czyli prosumentów biznesowych, osiągając moc 20-200 kW. W takiej sytuacji warto stworzyć program badawczy, a także wzmocnić wsparcie w kontekście rozwoju technologicznego sektora fotowoltaiki, który najwyraźniej ma olbrzymie zasoby produkcyjne. Czy faktycznie takie ruchy dokonają się w najbliższym czasie? Na jakie nowe modele finansowania fotowoltaiki w Polsce możemy liczyć? Na takie i podobne pytania postarają się odpowiedzieć prelegenci międzynarodowej konferencji „Fotowoltaika w Polsce”, która odbędzie się pierwszego dnia Targów RENEXPO® Poland 2017, 25 października. Okazją do prezentacji najnowszych dokonań technologicznych w tej dziedzinie będzie natomiast szóste Forum PV zaplanowane trzeciego dnia targów – 27 października. Oba wydarzenia powstają we współpracy z Polskim Towarzystwem Fotowoltaiki (PTPV), a w szczególności – z dr Stanisławem Pietruszko, prezesem PTPV.

Fotowoltaika w Polsce

Podczas konferencji „Fotowoltaika w Polsce – polska fotowoltaika u progu zmian” przedstawiciele Komisji Europejskiej i europejskiego stowarzyszenia branży solarnej – SolarPower Europe przedstawią stan fotowoltaiki na świecie i kierunki jej rozwoju. Zostaną również omówione najważniejsze i najbardziej aktualne tematy dotyczące perspektywy rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce. Prelegenci duży nacisk położą na zagadnienia dotyczące jakości modułów fotowoltaicznych, od których w dużej mierze zależy uzysk energetyczny systemów PV oraz ich trwałość. Nie zabraknie również przedstawienia specyficznych problemów związanych z przepisami prawno-administracyjnymi, projektowaniem, instalowaniem, przyłączaniem do sieci oraz monitorowaniem i serwisem systemów PV o dużej mocy (elektrownie przemysłowe). Pojawi się także aktualny temat nowych możliwości finansowania fotowoltaiki oraz zagadnienie samokonsumpcji dla systemów instalowanych na dachach przedsiębiorstw i budynków wielorodzinnych. Konferencja skierowana jest zarówno do bezpośrednich, jak i pośrednich przedstawicieli sektora PV oraz branży energetycznej, do których należą m.in.: wykonawcy, dystrybutorzy, zakłady energetyczne, operatorzy sieci przesyłowych i reprezentanci sektora usług związanych z branżą PV (banki, firmy konsultingowe, kancelarie prawne) i przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOSiGW).

To będzie już siódma edycja konferencji poświęconej fotowoltaice w Polsce i trzeba przyznać, że wydarzenie cieszy się wśród słuchaczy każdego roku wielką popularnością, skupiając przy tym wielu gości z zagranicy – mówi Małgorzata Bartkowski, Project Manager Targów RENEXPO® Poland 2017.

Źródło: REECO Poland

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wodociągi Białostockie inwestują w fotowoltaikę (24 września 2018)Pomorskie: Ponad 60 mln zł na instalacje OZE (21 września 2018)Fotowoltaika z kodeksem w dłoni (20 września 2018)Prezes URE wyjaśnia wątpliwości (19 września 2018)OZE, elektromobilność, efektywność energetyczna... Zapraszamy na RE-Energy! (18 września 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony