Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Praktykant w Dziale Ewidencji Odpadów Eneris Surowce S.A.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

W powiecie jasielskim ma powstać instalacja przetwarzania odpadów komunalnych

a+a-    Powrót       10 sierpnia 2017       Odpady   

Koszt Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych oszacowano na kilkanaście milionów złotych. Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa jasielskiego magistratu Agata Koba, miejscy radni przyjęli uchwałę w sprawie podjęcia działań, aby taka instalacja powstała.

Rzeczniczka zaznaczyła, że od 1 czerwca br. jedyna funkcjonująca w Krośnie regionalna instalacja przestała przyjmować zmieszane odpady komunalne z Jasła. Obecnie odpady przetwarzane są w instalacji zastępczej w Wolicy. - Jednak od 1 lipca 2018 r., w przypadku niepowstania w powiecie jasielskim regionalnej instalacji oraz niewznowienia przyjmowania odpadów przez Krosno, odpady komunalne z Jasła będą musiały być przekazywane do instalacji zastępczych: w Paszczynie, Przemyślu lub do mającej powstać spalarni w Rzeszowie. Niestety wpłynie to na koszt odbioru i przetwarzania odpadów, a tym samym na wysokość opłat - podkreśliła Koba.

Samorząd Jasła chce wybudować regionalną instalację, która spełniać będzie odpowiednie wymagania i przyjmowałaby odpady zmieszane z Jasła. Szacowany koszt takiej inwestycji wynosi od kilku do kilkunastu milionów złotych. Z tego względu samorząd chce wybudować ją w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Zdaniem burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana powstanie jeszcze jednej regionalnej instalacji w regionie południowym województwa podkarpackiego w pełni zabezpieczy niezbędne moce przerobowe do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych. - Inwestycja ograniczy również zbędny transport odpadów do instalacji zastępczych oddalonych od Jasła o kilkadziesiąt kilometrów i wprowadzi konkurencję w przetwarzaniu odpadów w naszym regionie - uważa burmistrz.

Zgodnie z Planem Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego Jasło należy do Południowego Regionu Gospodarki Odpadami, w którym docelowo mogą funkcjonować trzy regionalne instalacje przetwarzające zmieszane odpady. Obecnie istnieje regionalna w Krośnie i zastępcza w Ustrzykach Dolnych. Instalacja w powiecie jasielskim byłaby trzecia. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Gminy boją się kontrolować składowiska przed wyborami samorządowymi (21 czerwca 2018)Nowy pakiet odpadowy, czyli jak powinien wyglądać kompromis (21 czerwca 2018)Koordynator przeanalizuje śledztwa dotyczące składowisk odpadów na Śląsku (19 czerwca 2018)Rada RIPOK wysłała uwagi do ministra środowiska (18 czerwca 2018)200 mln zł dla samorządów na gospodarkę odpadami komunalnymi (18 czerwca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony