Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierownik budowy - zakład zagospodarowania odpadów NES GLOBAL TALENT
FLEXIDRY: odpakowywacz bioodpadów firmy Green CREATIVE

W powiecie jasielskim ma powstać instalacja przetwarzania odpadów komunalnych

a+a-    Powrót       10 sierpnia 2017       Odpady   

Koszt Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych oszacowano na kilkanaście milionów złotych. Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa jasielskiego magistratu Agata Koba, miejscy radni przyjęli uchwałę w sprawie podjęcia działań, aby taka instalacja powstała.

Rzeczniczka zaznaczyła, że od 1 czerwca br. jedyna funkcjonująca w Krośnie regionalna instalacja przestała przyjmować zmieszane odpady komunalne z Jasła. Obecnie odpady przetwarzane są w instalacji zastępczej w Wolicy. - Jednak od 1 lipca 2018 r., w przypadku niepowstania w powiecie jasielskim regionalnej instalacji oraz niewznowienia przyjmowania odpadów przez Krosno, odpady komunalne z Jasła będą musiały być przekazywane do instalacji zastępczych: w Paszczynie, Przemyślu lub do mającej powstać spalarni w Rzeszowie. Niestety wpłynie to na koszt odbioru i przetwarzania odpadów, a tym samym na wysokość opłat - podkreśliła Koba.

Samorząd Jasła chce wybudować regionalną instalację, która spełniać będzie odpowiednie wymagania i przyjmowałaby odpady zmieszane z Jasła. Szacowany koszt takiej inwestycji wynosi od kilku do kilkunastu milionów złotych. Z tego względu samorząd chce wybudować ją w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Zdaniem burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana powstanie jeszcze jednej regionalnej instalacji w regionie południowym województwa podkarpackiego w pełni zabezpieczy niezbędne moce przerobowe do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych. - Inwestycja ograniczy również zbędny transport odpadów do instalacji zastępczych oddalonych od Jasła o kilkadziesiąt kilometrów i wprowadzi konkurencję w przetwarzaniu odpadów w naszym regionie - uważa burmistrz.

Zgodnie z Planem Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego Jasło należy do Południowego Regionu Gospodarki Odpadami, w którym docelowo mogą funkcjonować trzy regionalne instalacje przetwarzające zmieszane odpady. Obecnie istnieje regionalna w Krośnie i zastępcza w Ustrzykach Dolnych. Instalacja w powiecie jasielskim byłaby trzecia. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Płońsk podaje dalej pomysł na skuteczną zbiórkę ZSEE (23 listopada 2017)Ponad 12 tysięcy wydarzeń w ramach Tygodnia Redukcji Odpadów (16 listopada 2017)Świadome zarządzanie miastem tylko w oparciu o dane (15 listopada 2017)Mniej wolności dla gmin w zarządzaniu odpadami? Będzie nowelizacja (10 listopada 2017)Zwycięzcy konkursu ECO-MIASTO 2017 ogłoszeni (08 listopada 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony