Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy analityk inwestycyjny Eneris Surowce S.A.
Kompleksowe doradztwo, audyty i badania środowiskowe firmy EkoMeritum Sp. z o.o.

Wałbrzych pierwszym miastem bez plastiku

a+a-    Powrót       31 stycznia 2020       Odpady   
Wałbrzyscy radni przyjęli w czwartek uchwałę zakazującą na terenie całego miasta m.in. sprzedaży oraz udostępniania klientom toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.

Zgodnie z uchwałą w Wałbrzychu mają zostać utworzone specjalne strefy bez jednorazowego plastiku, które zostaną oznaczone naklejkami (chodzi o budynki i nieruchomości będące własnością miasta i podległych instytucji, tj. oprócz urzędu miejskiego także m.in. szkoły, biblioteki, Zamek Książ i Stara Kopalnia). Spod uchwały zostaną wyłączone nieruchomości oddane w wieczyste użytkowanie, drogi, place, skwery, parki, lasy komunalne, cmentarze, budynki mieszkalne, lokale mieszkalne oraz nieruchomości oddane w dzierżawę z przeznaczeniem na cele rolne.

Strefy wolne od jednorazówek

W strefach wolnych od jednorazowego plastiku obowiązywać będzie zakaz posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych (pojemników na żywność i napoje, widelców, noży, łyżeczek, pałeczek, talerzy, słomek, a nawet patyczków mocowanych do balonów itp.). Uchwała zakazuje też zbywania i rozpowszechniania produktów promocyjnych lub reklamowych stanowiących produkt jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

Ważnym elementem regulacji będzie też wprowadzenie na terenie całego miasta Wałbrzycha zakazu sprzedaży oraz udostępniania klientom toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Jak tłumaczą władze miasta uchwała ma na celu uświadomienie mieszkańcom Wałbrzycha konieczności natychmiastowego podjęcia działań prowadzących do zmniejszenia konsumpcji plastiku jednorazowego. - Pierwsze miasto w Polsce bez jednorazowego plastiku! – tak czwartkową uchwałę skomentował na swoim profilu na Facebooku prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Plastik skraca życie

Szełemej, który z zawodu jest doktorem nauk medycznych i kardiologiem wyjaśnił, że badania naukowe potwierdzają, że wytwarzanie coraz większych ilości odpadów plastikowych o charakterze jednorazowym to realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. - Cząsteczki mikroplastiku dostają się do organizmów nie tylko poprzez układ pokarmowy ale także przez układ oddechowy - zaznaczył. W swoim wpisie na Facebooku Szełemej podkreślił, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym (w zakresie nieuregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach) rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli.

Ośrodki gminne bez litości

- Dlatego właśnie dziś Radni Rady Miejskiej przyjęli uchwałę, która na terenie wszystkich nieruchomości stanowiących własność Gminy Wałbrzych z dniem 21 marca 2020 r wprowadza zakaz posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (pojemników na żywność i napoje, widelców, noży, łyżeczek, pałeczek, talerzy, słomek, mieszadełek itp.) – napisał prezydent Wałbrzycha. Czwartkowa uchwała jest kolejnym elementem programu STOP-PLASTIK realizowanego przez miasto od 2019 r. Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie z dniem 1 maja 2019 r. wprowadził całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach przez miasto organizowanych. Zakaz obejmuje również używanie jednorazowego plastiku w działaniach realizowanych przez podmioty zewnętrze, a dotowanych z miejskiego budżetu.

Kolejnym krokiem programu było wprowadzenie w grudniu 2019 certyfikatów dla lokalnych firm. Przedsiębiorcy, którzy deklarują rezygnację z jednorazowego plastiku otrzymają certyfikat udziału w programie oraz specjalne naklejki, którymi oznaczają swoje siedziby. Certyfikat ten przyznawany jest przez Prezydenta Miasta zarówno lokalom gastronomicznym jak i dużym fabrykom.

Źródło: Portal Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zakaz użytkowania naczyń jednorazowych? We Francji niektóre firmy tylko zmieniają etykietę… (14 lutego 2020)Europarlament przeciwko ołowiowi w PCW (13 lutego 2020)ARLEM alarmuje: Zanieczyszczenie plastikiem i ocieplenie klimatu - główne problemy regionu śródziemnomorskiego (24 stycznia 2020)Miliardowe koszty zanieczyszczenia oceanów tworzywami sztucznymi (23 stycznia 2020)Malezja odesłała 3,7 tys. ton odpadów do Francji, Wielkiej Brytanii i USA (21 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony