Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
05.03.2021 05 marca 2021

Wałbrzych przystąpił do programu EBOR „Zielone miasta”

   Powrót       15 stycznia 2021       Zrównoważony rozwój   

Wałbrzych jako drugie po Warszawie miasto w Polsce przystąpił do programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju – „Zielone miasta”. Dzięki temu skorzysta z pożyczki w wysokości 134,7 mln zł, którą przeznaczy na budowę obwodnicy miasta oraz modernizację budynków komunalnych.

Program "Zielone Miasta" Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) wspiera duże miasta w projektach prowadzących do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Wśród uczestników programu jest ponad czterdzieści miast z Europy Środkowo-Wschodniej i Azji, m.in. Sofia, Tirana, Tbilisi, Kijów, Belgrad, Kair, Kiszyniów, Lwów czy Sarajewo.

Czytaj też: Warszawa rozpoczyna projekt „Zielone Miasta”

W czwartek prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz dyrektor regionalny na Europę Środkową EBOR Grzegorz Zieliński podpisali porozumienie formalizujące członkostwo Wałbrzycha w programie. Szełemej podkreślił, że Wałbrzych jest miastem, które ma za sobą kilkusetletnią historię eksploatacji węgla i przemysłu węglowego, która zakończyła się dość gwałtownie na początku lat 90. minionego wieku.

Dyrektor regionalny na Europę Środkową EBOR przypomniał, że Wałbrzych jest drugim, po Warszawie, miastem w Polsce, które przystąpiło do programu „Zielone miasta”. - Przed Wałbrzychem stoją jednak zupełnie inne wyzwania. Historia i dziedzictwo związane z sektorem węglowym stawiają Wałbrzych w zupełnie innym miejscu i jestem przekonany, że współpraca EBOR-u z Wałbrzychem jest jeszcze bardziej doceniania i potrzebna – stwierdził Zieliński.

50 proc. działań EBOR do 2025 r. stanowić mają zielone inwestycje

Zaznaczył, że jedną z największych ambicji Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju jest wspieranie zielonej transformacji. - Bank postawił sobie za cel, aby większość, czyli ponad 50 proc. inwestycji Banku do roku 2025 stanowiły właśnie inwestycje zielone. Te ambicje w Polsce mamy o wiele większe. Już w roku 2020 przeszło 60 proc. inwestycji EBOR stanowiły właśnie inwestycje zielone – powiedział. Jak wskazał, ośrodki miejskie są jednym z istotnych emitentów gazów cieplarnianych w Polsce. - W tym kontekście zaangażowanie EBOR-u w projekt termomodernizacji budynków w Wałbrzychu uważamy za bardzo celowy i potrzebny, także w kontekście sprawiedliwej transformacji – dodał Zielińśki.

Finansowanie EBOR dla Wałbrzycha podzielone jest na trzy części: 54,2 mln zł zostanie przeznaczone na budowę około 6-km obwodnicy, która jest kluczową częścią węzła transportowego miasta. 22,5 mln zostało już przeznaczone na sfinansowanie termomodernizacji i związanej z nią modernizacji komunalnych budynków mieszkalnych. Pozostała kwota w wysokości 58 mln również zostanie przeznaczona na inwestycje termomodernizacyjne.

Jak podkreślił Urząd Miejski Wałbrzycha, projekty te są częścią kompleksowego programu rewitalizacji miasta, który miasto podejmuje, odchodząc od górniczej przeszłości i inwestując w rewitalizację gospodarki. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W Poznaniu powstał zespół ds. zielonych dachów i ogrodów wertykalnych (11 stycznia 2021)Warszawa rozpoczyna projekt „Zielone Miasta” (10 grudnia 2020)Finał 19. edycji konkursu EKOLAURY PIE już za nami (03 grudnia 2020)Warszawa stolicą termicznego przekształcania odpadów? (01 grudnia 2020)Metropolia pokazała zwycięskie projekty swojego Climathonu (30 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony