Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME
c-trace: Redukcja kosztów odbioru odpadów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT c-trace Sp. z o.o.

Pojedziemy pociągiem z Warszawy nad Zalew Zegrzyński

a+a-    Powrót       24 kwietnia 2020       Transport   

Po 25 latach powrócą połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza. 22 kwietnia 2020 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę na opracowanie projektu i remont trasy Wieliszew – Zegrze. Inwestycja zwiększy atrakcyjność regionu. Powstanie nowy przystanek, będzie lepszy dostęp do kolei w północnej części województwa mazowieckiego. – Po latach przywracamy połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza. Inwestycja wpisuje się w założenia Master Planu dla Warszawy. To kolejna trasa, która zwiększy możliwości komunikacyjne w aglomeracji warszawskiej. Podobne inwestycje są m.in. w Krakowie, Szczecinie, Rzeszowie. Tworzymy w Polsce kolej dostępną, zapewniającą przewidywalne i bezpieczne podróże – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Czytaj też: W poszukiwaniu zrównoważonego transportu, czyli żegluga czy kolej?

Nowy przystanek w Wieliszewie

Po zakończeniu prac będzie możliwe wznowienie ruchu pociągów. Zapewni to lepsze dojazdy do Warszawy oraz ze stolicy nad Zalew Zegrzyński. Na trasie zbudowany zostanie dodatkowy przystanek o nazwie Wieliszew Centrum w rejonie skrzyżowania linii z ul. Modlińską (droga wojewódzka 631). Stacja w miejscowości Zegrze Południowe będzie przebudowana.

Podpisana przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA umowa na wykonanie prac i wykorzystanie nieczynnej linii Wieliszew – Zegrze to nowe połączenia do Zegrza. Realizujemy projekty, które zapewniają mieszkańcom lepsze i sprawniejsze podróże, a tym samym ułatwiają codzienne dojazdy do szkół i do pracy oraz możliwość rekreacyjnych wyjazdów poza aglomerację – stwierdził Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Prace na odcinku Wieliszew – Zegrze obejmą wymianę torów, budowę sieci trakcyjnej i rozjazdów. Zamontowany będzie nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym. Przebudowany będzie przejazd kolejowo-drogowy na ul. Modlińskiej. Po zrealizowaniu inwestycji pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 80 km/h.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” za ponad 34 mln zł jest dofinansowany ze środków z udziałem Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Realizacja zadania odbywa się w systemie Projektuj i Buduj. Zakończenie inwestycji zaplanowano w 2022 roku.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Samorządy mogą się zgłaszać do Programu Kolej Plus (27 maja 2020)Prace na Mierzei Wiślanej trwają pomimo braku decyzji środowiskowej (13 maja 2020)200 przystanków kolejowych w 5 lat. Nowy program m.in. będzie zmniejszał wykluczenie komunikacyjne (11 maja 2020)Polityka transportowa to zagadnienie multidyscyplinarne (05 maja 2020)Eksperci: walka z suszą powinna mieć pierwszeństwo przed budową dróg wodnych (04 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony