Woda z miejskich basenów znów zostanie użyta do czyszczenia stołecznych ulic. Zarząd Oczyszczania Miasta startuje z ekologiczną akcją recyklingu wody. A to tylko jeden z przykładów działań Warszawy w duchu idei „zero waste”.
Po raz kolejny na początku lata Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) rozpoczyna coroczną ekoinicjatywę, która opiera się na współpracy z miejskimi pływalniami.
- Idea ponownego wykorzystywania wody z basenów wpisała się już w stały harmonogram sprzątania miasta. Z roku na rok obserwujemy zwiększone zaangażowanie i chęć włączenia się pływalni w wodny recykling, który przynosi tyle korzyści dla środowiska – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta. – Cieszy nas też to, że entuzjastami tego przedsięwzięcia są mieszkańcy, którzy rozumieją jak ważne jest odzyskiwanie tak cennego surowca jakim jest woda i racjonalne gospodarowanie nią – dodaje Tadeusz Jaszczołt.
Pierwszym basenem, który wziął udział w tegorocznej edycji wodnego recyklingu był Ośrodek Sportu i Rekreacji Wawer. Wodę, która zapełniła w sumie 22 pojazdy służb oczyszczania, wykorzystano do sprzątania ulic. ZOM aż do jesieni będzie regularnie odbierał wodę z miejskich pływalni.
Drugie życie wody
Najodpowiedniejszym okresem do przeprowadzenia akcji są wakacje, kiedy ośrodki sportu częściowo zawieszają swoje funkcjonowanie. Baseny są wtedy osuszane i czyszczone. ZOM wykorzystuje ten czas, żeby przepompować wodę do specjalistycznych pojazdów, które następnie myją jezdnie i torowiska tramwajowe. W akcji pomaga Ochotnicza Straż Pożarna Wesoła. Woda jest pobierana w momencie, gdy minie czas konieczny do ulotnienia się preparatów używanych do jej dezynfekcji. Jest więc neutralna dla ludzi i środowiska oraz czyszczonych powierzchni.
Ekologiczna akcja Zarządu Oczyszczania Miasta rozpoczęła się w 2020 r. W czasie jej trzech edycji odzyskano aż 6,5 mln litrów wody.
Regularne porządki
Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje w Warszawie sprzątanie 1300 km ulic i torowisk. Każda z dróg jest czyszczona na mokro przynajmniej raz w tygodniu. Mieszkańcy mogą sprawdzić harmonogram tych prac w kalendarzu na stronie ZOM. Jednostka zleca ponadto porządkowanie 3,5 mln mkw. terenów dla pieszych, 4,4 tys. przystanków komunikacji miejskiej i 12 tys. koszy na śmieci.
Czytaj: Przyjęto Zieloną Wizję Warszawy
Źródło: Urząd m.st. Warszawy
