Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. helpdesk Eneris Surowce S.A.
Systemy IT do gospodarowania odpadami firmy darsoft.pl

Drugie życie choinek. Po świętach drzewka zostaną zasadzone w parkach.

a+a-    Powrót       23 grudnia 2019       Odpady   

Stolica zachęca warszawianki i warszawiaków do kupowania świątecznych choinek w donicach. Drzewka będą służyć także po świętach – zostaną posadzone w dzielnicowych parkach i miejskich lasach. Iglaki będą odbierane spod domów mieszkańców.

Decydując się na drzewko w donicy warto sprawdzić, czy korzenie nie zostały uszkodzone. Odpowiednio pielęgnowane, podlewane i nietrzymane w cieple można posadzić w ziemi, by dalej rosły np. we własnym ogródku. Przejęte przez nas po świętach choinki będziemy adoptować. Część z nich może się przyjąć na wiosnę – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy i dodaje – Z kolei ścięte drzewka przerobimy na biomasę, która jest ekologicznym źródłem energii.

Choinka zero-waste?

Mieszkańcy mogą zostawić świąteczne drzewko w punkcie zbiórki odpadów wielkogabarytowych 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru. Tegoroczna akcja obejmuje wszystkie dzielnice. Operatorzy odbierają drzewka, które są oczyszczone z ozdób, lampek i folii. Warszawiacy mogą też osobiście dostarczyć choinkę do składu recyklingowego przy ul. Księcia Ziemowita 29. Zostaną przekazane dzielnicowym Zarządom Gospodarki Nieruchomościami i Zarządowi Dróg Miejskich oraz Lasom Miejskim. Zakupione przez warszawiaków i warszawianki drzewka wzbogacą miejskie tereny zieleni nadal produkując tlen i pochłaniając zanieczyszczenia.

Choinki w doniczkach wymagają pielęgnacji

Choinkę doniczkową należy trzymać w mieszkaniu krótko, najlepiej nie dłużej niż siedem dni oraz nie stawiać jej w pobliżu kaloryfera. Po świętach najlepiej drzewko wystawić w chłodne miejsce, np. do garażu lub ogródka. Latem iglak wymaga pielęgnacji, jak każda inna roślina doniczkowa. Przy odrobinie opieki drzewko będzie towarzyszyło przez kilka sezonów świątecznych, a później może zostać posadzone w ogrodzie lub na działce.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy iglak wyrósł w doniczce, a nie został do niej włożony po wyjęciu z gruntu – widać to po stanie gleby – jeśli jest świeża, a doniczka jest mała w stosunku do wielkości drzewka – najpewniej choinka została do niej włożona przed sprzedażą, co uszkodziło korzenie i uniemożliwia dalsze rośnięcie. Najlepiej kupować rodzime gatunki, takie jak sosna, czy świerk pospolity. Zostaną nasadzone w lesie, natomiast obce odmiany np. jodła znajdą miejsce na miejskich skwerach.

Mieszkańcy będą mogli osobiście przekazać doniczkowe świerki leśnikom. Punkt zbiórki Lasów Miejskich-Warszawa otwarty będzie w sobotę, 18 stycznia w CEPL przy ul. Rydzowej 2 (Ursynów) oraz w sobotę, 25 stycznia w siedzibie Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Korkowej 170A (Wawer).

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Oddaj choinkę do elektrowni (03 stycznia 2019)Warszawa: Nowy sposób segregacji odpadów od 2019 r. (17 grudnia 2018)Świąteczne dekoracje zwiększają zanieczyszczenie świetlne (22 grudnia 2015)Choinki - najlepiej prosto od leśnika (08 grudnia 2015)Przetworzą choinki na ciepło i prąd (05 stycznia 2015)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony