
© Photocreo Bednarek
Raport pod tytułem „Nigdy za wcześnie, by przygotowywać się do następnej zimy: Bilans gazowy Europy na lata 2023-2024” ostrzega, że obecne poziomy magazynowania, a także ostatnie niższe ceny gazu i niezwykle łagodne temperatury, nie powinny prowadzić do zbyt optymistycznych wniosków na temat przyszłości.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna(1) (skrót z ang. IEA) podała 4 listopada br., że Europa może stanąć w obliczu luki sięgającej nawet 30 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego w kluczowym okresie letnim dla ponownego napełnienia magazynów gazu w 2023 r. Agencja podkreśla potrzebę podjęcia przez rządy pilnych działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej i rozwoju OZE.
Czytaj także: Raport: Spalanie odpadów nie zmniejszy uzależnienia od rosyjskiego gazu
„Dostawy mogą zostać całkowicie wstrzymane”
Analitycy IEA podkreślają, że w procesie napełniania magazynów gazu UE w tym roku skorzystała z kluczowych czynników, które mogą się nie powtórzyć w 2023 r. Przykładem są dostawy rosyjskiego gazu rurociągami, które, chociaż zostały gwałtownie ograniczone w 2022 r., były bliskie „normalnym” poziomom przez większość pierwszej połowy roku.
„Całkowite dostawy rurociągowe z Rosji do UE w 2022 r. prawdopodobnie wyniosą około 60 mld m3. Jest wysoce nieprawdopodobne, aby dostarczono kolejne 60 mld w przyszłym roku, a rosyjskie dostawy mogą zostać całkowicie wstrzymane” – czytamy w raporcie.
Autorzy analizy wskazują też, że import skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Chin w pierwszych dziesięciu miesiącach br. był kluczowym czynnikiem zwiększającym dostępność LNG dla Europy, rekompensującym spadek dostaw z Rosji. Jeśli import chińskiego LNG powróci do poziomu z 2021 r., IEA przewiduje, że jego globalna podaż wzrośnie o 20 mld m3 tylko w 2023 r., przy czym około jedna trzecia wzrostu będzie pochodzić ze Stanów Zjednoczonych.
Analiza IEA pokazuje, że UE może stanąć w obliczu trudnej luki podaży i popytu na poziomie 30 mld m3 w kluczowym okresie uzupełniania magazynów gazu latem 2023 r. To prawie połowa gazu potrzebnego do wypełnienia magazynów w 95% do początku sezonu grzewczego 2023-24.
OZE zmniejszy strukturalne zapotrzebowanie na gaz
Dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol podkreśla, że nie czas na samozadowolenie. - Kiedy przyglądamy się najnowszym trendom i prawdopodobnym zmianom na światowych i europejskich rynkach gazu, widzimy, że przyszłej zimy Europa stanie przed jeszcze większym wyzwaniem. Dlatego rządy muszą podjąć natychmiastowe działania, aby przyspieszyć poprawę efektywności energetycznej i przyspieszyć wdrażanie odnawialnych źródeł energii w celu strukturalnego zmniejszenia zapotrzebowania na gaz - dodał.
Czytaj także: Europa jest najszybciej ocieplającym się regionem świata

Dziennikarz
Przypisy
1/ Raport dostępny na stronie IEAhttps://www.iea.org/news/europe-needs-to-take-immediate-action-to-avoid-risk-of-natural-gas-shortage-next-year