Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu firmy Arcadis

Większe dofinansowanie UE do inwestycji Wodociągów Białostockich

a+a-    Powrót       11 lutego 2019       Woda   

O ok. 23 mln zł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwiększył dotację z UE z programu Infrastruktura i Środowisko do projektu spółki gminnej Wodociągi Białostockie, w ramach którego realizuje kilkanaście różnych inwestycji - poinformowała PAP spółka. Chodzi o projekt pod nazwą "Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap". To łącznie 13 kontraktów na różne inwestycje rozłożone na kilka lat. Wszystkie mają być zakończone do 2021 r.

Wyższe ceny realizacji projektu

Główny powód większego dofinansowania to wyższe ceny zaproponowane przez firmy, które będą realizować inwestycję, by zmniejszyć nieprzyjemne zapachy z wybranych obiektów białostockiej oczyszczalni ścieków - poinformowały w informacji prasowej Wodociągi Białostockie. Umowa z konsorcjum kilku firm, które będzie najpierw projektować, a potem prowadzić te prace modernizacyjne w oczyszczalni już jest podpisana.

- Całkowita wartość projektu netto wzrosła ze 134,3 mln zł do 170,6 mln zł, a unijne dofinansowanie – z ponad 85,6 mln zł do prawie 108,7 mln zł - poinformowały Wodociągi Białostockie w przekazanym PAP komunikacie.

Projekt w trakcie realizacji

Podpisano także umowę z firmami, które dostarczą specjalistyczne samochody do monitoringu i czyszczenia sieci kanalizacyjnej. Zakończyła się m.in. rozbudowa części biologicznej oczyszczalni ścieków (etap I), powstała elektrownia fotowoltaiczna w stacji uzdatniania wody w Jurowcach, gotowa jest też część rozbudowy i modernizacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na kilkunastu ulicach w centrum Białegostoku.

- Pomimo typowej zimowej aury, bieżące zadania są realizowane zgodnie z planem. Wprawdzie silne mrozy przerwały budowę sieci wodociągowej w ulicach: Esperantystów, Grabowskiego i Szaykowskiej, ale zakończyło się tam układanie kanalizacji sanitarnej. Mieszkańcy tych terenów, gdy już podłączą swoje nieruchomości do gotowej sieci, będą wolni od trosk związanych z koniecznością opróżniania szamb - podano w komunikacie.

Trwają także prace przy budowie trzeciego tzw. pulsatora w stacji uzdatniania wody Pietrasze w Białymstoku. Inwestycja ma poprawić wydajność procesu uzdatniania wody. Jak wcześniej informowały Wodociągi Białostockie, łącznie w ramach całego projektu będzie zmodernizowanych i wybudowanych 60 km sieci kanalizacyjnej, 42 km wodociągowej, 10 km kanalizacji deszczowej. W wyniku tych inwestycji z sieci kanalizacyjnej będzie mogło korzystać 5,4 tys. nowych mieszkańców, a z wodociągowej 1,4 tys. osób. Wszystko ma się przyczynić do większej niezawodnej pracy systemu wodno-kanalizacyjnego w aglomeracji białostockiej, poprawić ogólny stan środowiska naturalnego oraz poprawić dostęp mieszkańcom do infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Wodociągi Białostockie podawały, gdy ruszał projekt, że zaopatrują w wodę około 300 tys. osób. Spółka zarządza około 1 tys. km sieci wodociągowej i ok. 530 km sieci kanalizacyjnej. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

PPP w Mławie: oczyszczalnia to nie wszystko (12 lipca 2019)Ustawa o cenach prądu nie traktuje samorządów jednakowo (05 lipca 2019)Burmistrz Mławy o oczyszczalni w formule PPP: myślimy perspektywicznie (03 lipca 2019)We wrześniu 13. Konferencja Metody zagospodarowania osadów ściekowych (03 lipca 2019)Wody Polskie nie nałożyły zobowiązań na Saur Neptun Gdańsk (02 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony