Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy analityk/ Ekspert doradztwa inwestycyjnego Eneris Surowce S.A.
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis

Wieluń daje przykład innym gminom jak tworzyć gospodarkę o obiegu zamkniętym

a+a-    Powrót       07 lutego 2020       Zrównoważony rozwój   

Gmina Wieluń rozbuduje instalację biologicznego przetwarzania odpadów w Rudzie dzięki prawie 7 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niebawem dwie inne gminy – Tuczno i Łukowica – zainwestują w gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Umowa potwierdzająca przekazanie środków dla Wielunia – ponad 3,4 mln zł dotacji i tyle samo preferencyjnej pożyczki – została podpisana w Narodowym Funduszu w Warszawie 28 stycznia br. przez Prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego oraz Burmistrza Gminy Wieluń Pawła Okrasę i Skarbnika Danutę Kondracką. W spotkaniu uczestniczył także poseł Ziemi Wieluńskiej Paweł Rychlik.

W ramach projektu modernizacja instalacji do przetwarzania odpadów

W wyniku realizacji wieluńskiego projektu zostanie rozbudowana część biologiczna instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych o wydajności 23,6 tys. Mg/rok. Planowany efekt ekologiczny przedsięwzięcia został zdefiniowany jako ograniczenie masy składowanych odpadów na poziomie 3 tys. Mg/rok, a masa odpadów zielonych i innych bioodpadów poddanych recyklingowi wynosi 2 tys. Mg/rok.

Umowa z Wieluniem zapoczątkowała podpisywanie innych umów, które objęte są programem pilotażowym NFOŚiGW „Gospodarka o obiegu zamkniętym w gminie”.

W najbliższym czasie w ramach tego programu planowane jest podpisanie kolejnych umów z gminami: Tuczno i Łukowica na łączną kwotę dofinansowania ok. 12,2 mln zł, w tym dotacje to ponad 6,2 mln zł a pożyczki – ok. 5,6 mln zł. Wsparcie obejmować będzie między innymi przedsięwzięcia z zakresu termomodernizacji gminnych budynków, modernizacji oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody, segregacji odpadów oraz edukacji ekologicznej, czyli głównych aspektów składających się na gospodarkę w obiegu zamkniętym.

Gospodarka obiegu zamkniętego przyszłościowym rozwiązaniem

Pilotażowy charakter programu ma pokazać możliwości i potencjał gmin w zakresie wdrażania realnych i użytecznych rozwiązań stymulujących proces ich przechodzenia na model gospodarki o bardziej zamkniętym obiegu.

Warto dodać, że gospodarka o obiegu zamkniętym stanowi jeden z priorytetów polityki gospodarczej Komisji Europejskiej, jest to koncepcja gospodarcza, w której produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w obiegu jak najdłużej, z kolei wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane. Podejście GOZ ma na celu stworzenie zrównoważonej, niskoemisyjnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarki. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jak postępować z odpadami w czasie epidemii? Są wytyczne resortu (07 kwietnia 2020)Webinarium „Gospodarka odpadami w czasie epidemii – doświadczenia i porady praktyków” w przyszłym tygodniu (02 kwietnia 2020)2. webinarium „Gospodarka odpadami w czasach pandemii koronawirusa” w poniedziałek (01 kwietnia 2020)Gorzów Wielkopolski: Od kwietnia podwyżka cen za wywóz odpadów (31 marca 2020)Biznes w wielkim kryzysie: czy rząd rzuci koło ratunkowe? (24 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony