Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Doradca Technologiczny ds. efektywności energetycznej w budownictwie Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Specjalista ds. ciepłownictwa – projektant/asystent projektanta Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Władze Krakowa zachęcają do wymiany źródeł ciepła

a+a-    Powrót       12 lutego 2018       Energia   

Doradcy będą zachęcać w Krakowie nieprzekonanych do wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Odwiedzą tych, którzy podczas kontroli prowadzonych przez strażników miejskich sygnalizowali, że nie zamierzają przeprowadzać żadnych zmian i tych, dla których barierą są pieniądze lub problemy techniczne.

Zakaz używania paliw stałych w Krakowie wejdzie w życie 1 września 2019 r. Władze miasta szacują, że do wymiany pozostało jeszcze ok. 8-9 tys. pieców węglowych.

- Chcemy odwiedzić osoby, które mają problemy techniczne, prawne bądź finansowe z wymianą pieca. Wytypowaliśmy na początek ok. 300 takich gospodarstw domowych. Chcielibyśmy przekonać tych mieszkańców do zmiany systemu ogrzewania, pomóc im w wypełnieniu wniosku i przyśpieszyć całą procedurę, żeby nie wychodząc z domu mogli oni dopełnić formalności – mówił w piątek pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza Paweł Ścigalski.

W skład trzech dwuosobowych zespołów wchodzą pracownicy Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK (w tym doradcy energetyczni) oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Doradcy będą zachęcać do wymiany pieców, prezentować miejskie programy wsparcia i pomagać w wypełnieniu wniosku o wymianę pieca.

Osoby wchodzące w skład zespołów będą posiadały legitymacje służbowe i identyfikatory, a pod numerem infolinii 12 616 88 48 będzie można zweryfikować ich tożsamość albo zamówić wizytę zespołu doradczego.

Wiosną ma ruszyć w Krakowie realizowana wspólnie m.in. z Krakowskim Alarmem Smogowym kampania informacyjna poświęcona zakazowi używania paliw stałych, jaki wejdzie w życie w 2019 r. i ostrzegająca przed karami, grożącym tym, którzy nie zlikwidują pieców węglowych.

Władze Krakowa od kilku lat wspierają finansowo mieszkańców, którzy wymieniają piece węglowe na bardziej ekologiczne źródła ciepła lub podłączą się do miejskiej sieci ciepłowniczej. W pierwszych latach działania programu można było otrzymać zwrot nawet do 100 proc. poniesionych kosztów, w 2017 r. maksymalna dotacja wyniosła do 80 proc. kosztów, od 1 stycznia maksymalne dofinansowanie do wymiany pieców może wynieść do 60 proc. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Chorzów: Dotacje do zmiany sposobu ogrzewania wzrosły do 3 tys. zł (19 lutego 2019)NFOŚiGW: Otwieramy się na potrzeby Polski powiatowej (19 lutego 2019)Konflikt w sprawie spalarni, kto podejmie ostateczną decyzję? (13 lutego 2019)Raport: ponad połowa nowych domów jednorodzinnych ogrzewana gazem (05 lutego 2019)Ruda Śląska: Miasto chce pozyskać 20 mln zł na proekologiczne inwestycje (31 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony