Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy inspektor ds. regulacji Urząd Regulacji Energetyki
Wirtualny magazyn energii elektrycznej, bilansowanie OZE i klastrów oraz autokonsumpcja w innych PPE firmy IEN ENERGY

Władze Krakowa zachęcają do wymiany źródeł ciepła

a+a-    Powrót       12 lutego 2018       Energia   

Doradcy będą zachęcać w Krakowie nieprzekonanych do wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Odwiedzą tych, którzy podczas kontroli prowadzonych przez strażników miejskich sygnalizowali, że nie zamierzają przeprowadzać żadnych zmian i tych, dla których barierą są pieniądze lub problemy techniczne.

Zakaz używania paliw stałych w Krakowie wejdzie w życie 1 września 2019 r. Władze miasta szacują, że do wymiany pozostało jeszcze ok. 8-9 tys. pieców węglowych.

- Chcemy odwiedzić osoby, które mają problemy techniczne, prawne bądź finansowe z wymianą pieca. Wytypowaliśmy na początek ok. 300 takich gospodarstw domowych. Chcielibyśmy przekonać tych mieszkańców do zmiany systemu ogrzewania, pomóc im w wypełnieniu wniosku i przyśpieszyć całą procedurę, żeby nie wychodząc z domu mogli oni dopełnić formalności – mówił w piątek pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza Paweł Ścigalski.

W skład trzech dwuosobowych zespołów wchodzą pracownicy Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK (w tym doradcy energetyczni) oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Doradcy będą zachęcać do wymiany pieców, prezentować miejskie programy wsparcia i pomagać w wypełnieniu wniosku o wymianę pieca.

Osoby wchodzące w skład zespołów będą posiadały legitymacje służbowe i identyfikatory, a pod numerem infolinii 12 616 88 48 będzie można zweryfikować ich tożsamość albo zamówić wizytę zespołu doradczego.

Wiosną ma ruszyć w Krakowie realizowana wspólnie m.in. z Krakowskim Alarmem Smogowym kampania informacyjna poświęcona zakazowi używania paliw stałych, jaki wejdzie w życie w 2019 r. i ostrzegająca przed karami, grożącym tym, którzy nie zlikwidują pieców węglowych.

Władze Krakowa od kilku lat wspierają finansowo mieszkańców, którzy wymieniają piece węglowe na bardziej ekologiczne źródła ciepła lub podłączą się do miejskiej sieci ciepłowniczej. W pierwszych latach działania programu można było otrzymać zwrot nawet do 100 proc. poniesionych kosztów, w 2017 r. maksymalna dotacja wyniosła do 80 proc. kosztów, od 1 stycznia maksymalne dofinansowanie do wymiany pieców może wynieść do 60 proc. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

O cieple Ziemi w Toruniu (23 lutego 2018)Wyższe rachunki za ciepło systemowe są nieuniknione (20 lutego 2018)Kompleksowy plan ochrony powietrza dla Opola (15 lutego 2018)Ciepłownie emitują mniej zanieczyszczeń niż domowe piece (14 lutego 2018)Budowa odwiertu geotermalnego w Pyrzycach zakończona (13 lutego 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony