Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Przedstawiciel Handlowy Servizi-Justyna Muszyńska
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Władze Tallina zakazują używania jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców

a+a-    Powrót       25 marca 2019       Odpady   

Podczas imprez publicznych w stolicy Estonii nie będzie można używać jednorazowych naczyń wykonanych z tworzyw sztucznych ani plastikowych sztućców. Zakaz wejdzie w życie z początkiem października.

O stosownych zmianach w rozporządzeniu regulującym organizację imprez masowych poinformowały władze Tallina w piątkowym komunikacie.

Zdaniem zastępcy mera Tallina Zueleyxy Izmailovej (liderki Estońskiej Partii Zielonych) celem nowych przepisów jest zredukowanie ilości plastikowych odpadów, poszerzenie wiedzy o odpadach, wpływ na zmianę zachowań mieszkańców, jak również zachęcenie do używania produktów wielorazowych.

- Największą część odpadów produkowanych podczas imprez publicznych stanowią jednorazowe naczynia zawierające plastik - dodała Izmailova. Wskazała przy tym, że odpady takie są łatwo roznoszone przez wiatr, rozkładają się bardzo wolno i zanieczyszczają środowisko, stwarzając zagrożenie dla lądowej oraz wodnej fauny i flory.

Jednocześnie, jak poinformowano, dozwolone będzie korzystanie z naczyń oraz sztućców wykonanych z biodegradowalnych czy kompostowalnych tworzyw zgodnych z normą EN 13432 lub odpowiednią.

Podkreślono, że alternatywą dla jednorazowych pojemników, naczyń czy sztućców z tworzyw sztucznych są np. ich odpowiedniki wykonane z kartonu, drewna, bambusa, liści palmowych, trzciny cukrowej oraz innych surowców kompostowalnych bądź wykorzystywanie zwrotnych naczyń czy kubków wielorazowego użytku.

W myśl nowych przepisów organizatorzy wydarzeń będą również zobowiązani zapewnić odpowiednie sortowanie odpadów oraz oznaczenie pojemników na nie – w tym na odpady zmieszane, biodegradowalne oraz dla opakowań nadających się do recyklingu.

Lokalne władze Tallina wyjaśniły przy tym, że regulacje nie odnoszą się do korzystania w trakcie imprez publicznych ze zwrotnych butelek czy puszek.

Przemysław Molik (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Klamka zapadła. Rok 2021 będzie końcem plastikowych sztućców i talerzy (14 czerwca 2019)Kanada wprowadzi zakaz jednorazowych wyrobów plastikowych od 2021 roku (11 czerwca 2019)Produkująca ogromne ilości plastikowych odpadów Japonia podejmuje symboliczny krok w kierunku ich redukcji (06 czerwca 2019)Urząd marszałkowski rezygnuje z plastiku (30 maja 2019)UE stawia kropkę nad "i" w kwestii jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych (22 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych