Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy specjalista PGW Wody Polskie
Unikalna oczyszczalnia Bio Solid firmy BAMARTECH

Blisko 35 mln zł infrastrukturę wod-kan na terenach wiejskich

a+a-    Powrót       11 grudnia 2019       Woda   

Zarząd województwa lubuskiego przyjął 10 grudnia br. listę rankingową projektów na operacje wodno–kanalizacyjne w ramach PROW na lata 2014-2020. 36 projektów małych gmin do 5 tysięcy mieszkańców uzyskało dofinansowanie na operacje wodno-kanalizacyjne. Pula środków na ten cel to blisko 35 mln zł.

- Trudno uwierzyć, że w XXI wieku np. gmina Zwierzyn w przyszłym roku zrobi swój pierwszy kilometr kanalizacji – powiedział wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. – Będzie to możliwe dzięki złożonemu projektowi „Uporządkowanie gospodarki ściekowej w gminie Zwierzyn poprzez budowę kanalizacji sanitarnej w m. Górki Noteckie wraz z lokalną oczyszczalnią ścieków”. Należy tu pochwalić młodych i aktywnych wójtów: Karola Neumanna i Marka Halasza, którym bardzo zależy na czystym środowisku - mówił.

Korzystniejszy kurs euro

- W tym naborze, do rozdysponowania mieliśmy prawie 8 mln euro – wyliczył Arkadiusz Dąbrowski, dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. - Unia Europejska przekazuje pieniądze właśnie w tej walucie. My z publikacją listy rankingowej byliśmy gotowi już w połowie listopada. Ale wówczas musieliśmy przeliczać wg kursu październikowego, który był dla nas mniej korzystny. Zdecydowaliśmy się opublikować listę w grudniu, wg korzystniejszego przelicznika z listopada. Złoty osłabł wobec euro i dzięki temu mieliśmy więcej pieniędzy, co w konsekwencji spowodowało, że do bezpośredniego finansowania załapała się gmina Zabór - dodał.

W ramach naboru na operacje wodno-kanalizacyjne wpłynęły 53 wnioski na kwotę prawie 60 mln złotych. Limit środków wg listopadowego kursu euro to prawie 35 mln zł. W limicie znalazło się 36 projektów, a 11 znalazło się na liście rezerwowej. Pozostałe 6 projektów znalazło się poza listą. Są to pieniądze w ramach działania Podstawowe Usługi, które mają na celu zapewnienie dostępności dla mieszkańców obszarów wiejskich do podstawowych potrzeb (kanalizacja, woda, drogi itp.)

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

57 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową na obszarach wiejskich na Dolnym Śląsku (22 stycznia 2020)Olsztyn: 39 mln zł na budowę nowego kolektora sanitarnego (21 stycznia 2020)Ponad pół miliarda na inwestycje MPWiK we Wrocławiu (17 stycznia 2020)Radiowy system odczytywania wodomierzy już w całych Piekarach Śląskich (15 stycznia 2020)Będą kontrole. UODO skontroluje operatorów zdalnych wodomierzy (13 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony