Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Wydziale Zaopatrzenia Ludności w Wodę Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Oczyszczalnie przydomowe EkoDuel oraz EkoDuel Plus Ekodren

Dlaczego Europejczyków zachęca się do picia kranówki? Więcej w inforgrafice

a+a-    Powrót       20 lutego 2020       Woda   

Komisja Ochrony Środowiska PE przyjęła nowe przepisy dotyczące dalszej poprawy jakości wody pitnej, dostępu do niej dla wszystkich obywateli i ograniczenia odpadów z plastikowych butelek wody. Głosowanie Parlamentu jest planowane jeszcze w tym roku.

Większość mieszkańców UE ma dobry dostęp do wysokiej jakości wody pitnej. Według sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska (2016 r.) ponad 98,5 proc. próbek wody pitnej badanych w latach 2011–2013 spełniało normy UE.

W dyrektywie UE w sprawie wody pitnej ustanowiono minimalne normy jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (picia, gotowania, innych celów domowych) w celu ochrony przed zanieczyszczeniami. 18 lutego 2020 br., posłowie z parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska i Zdrowia Publicznego zagłosowali za wstępnym porozumieniem osiągniętym przez Parlament i Radę w grudniu 2019 r. w sprawie aktualizacji przepisów mających na celu zwiększanie zaufania konsumentów i zachęcanie ich do picia wody z kranu.

Nowe przepisy uaktualniają normy jakości wody z kranu i ustalają minimalne wymogi higieniczne dla materiałów mających kontakt z wodą pitną (takich jak rury lub krany), aby uniknąć zanieczyszczeń. Substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, produkty lecznicze i mikroplastiki będą monitorowane poprzez listę obserwacyjną, dzięki ktorej nadzór Unijny będzie mógł nadążać za najnowszymi odkryciami naukowymi.

Dostęp do czystej wody zwłaszcza dla grup szczególnie wrażliwych

Zgodnie z nowymi przepisami, kraje UE będą musiały poprawić dostęp do czystej wody dla wszystkich obywateli UE, zwłaszcza dla grup szczególnie wrażliwych, które nie mają do niej dostępu lub których dostęp jest ograniczony, poprzez instalowanie kranów lub pitników w miejscach publicznych. Kraje członkowskie mogą też dobrowolnie zachęcać do oferowania wody z kranu za darmo lub za niewielką opłatą w restauracjach. Konsumenci będą musieli mieć dostęp do bardziej przejrzystych danych o jakości wody pitnej.

Picie wody z kranu jest nie tylko tanie, ale i przyjazne dla środowiska. Według Komisji Europejskiej, dostęp do wody lepszej jakości może zmniejszyć zużycie wody butelkowanej o 17 proc., a to oznacza oszczędności dla obywateli oraz pozytywny wpływ na środowisko, dzięki zmniejszeniu ilości emisji CO2 i odpadów z tworzyw sztucznych.

1,8 mln podpisów pod "Prawem do wody"

Zmiana przepisów jest pokłosiem inicjatywy obywatelskiej „Right2Water” („Prawo do wody”), którą podpisało ponad 1,8 mln osób. To pokazuje, jak ważnym tematem dla Europejczyków jest woda pitna. Konsultacje społeczne wykazały, że osoby podróżujące po innych krajach UE nie są pewne jakości wody z kranu, choć poziomy zgodności z normami są wysokie. Obywatele chcą też otrzymywać aktualniejsze informacje na temat jakości wody pitnej.

Parlament Europejski planuje zagłosować nad nowymi przepisami w tym roku.

Źródło: Parlament Europejski

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Środki ochrony roślin – zasady obrotu i stosowania (03 sierpnia 2020)Dofinansowania na infrastrukturę zaopatrzenia w wodę pitną (24 czerwca 2020)Katowice: 128 wniosków do „zielonego budżetu” (16 czerwca 2020)Polska zaprzepaściła szansę na zrównoważoną produkcję rolną (26 maja 2020)Największym wyzwaniem są racjonalne ceny za wodę (22 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony