Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Projektant sieci wodociągowych i kanalizacyjnych Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o.
Ultrafioletowe systemy LIT do dezynfekcji wody i ścieków firmy LIT UV

Woda z wodociągu w Działdowie niezdatna do picia

a+a-    Powrót       22 sierpnia 2017       Woda   

Decyzję o braku przydatności do spożycia wody z wodociągu publicznego w Działdowie wydał we wtorek tamtejszy powiatowy inspektor sanitarny. Jak wynika z komunikatu, woda z tego wodociągu nadaje się wyłącznie do spłukiwania WC. Wodociąg zaopatruje ponad 22,8 tys. mieszkańców Działdowa oraz siedmiu innych miejscowości; są to: Pierławki, Wysoka, Księży Dwór, Prusinowo, Komorniki, Rudolfowo i Malinowo.

Bakterie grupy coli i paciorkowce kałowe

Powodem takiej decyzji służb sanitarnych są wykryte zanieczyszczenia mikrobiologiczne. W próbkach wody pobranej 16 sierpnia i przebadanej przez akredytowane laboratorium stwierdzono obecność bakterii grupy coli i enterokoków, czyli paciorkowców kałowych. Oznacza to, że woda z działdowskiego wodociągu nie spełnia wymagań rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

W komunikacie służby sanitarne podały, że Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Działdowie, które jest administratorem wodociągu, zostało zobowiązane do poinformowania odbiorców o braku przydatności wody z tego wodociągu do spożycia. Powinno również zapewnić im wodę dobrej jakości z innego źródła (np. butelkowaną lub wodę z cysterny).

We wtorek po południu w Działdowie zebrał się sztab kryzysowy. Jak powiedział PAP burmistrz Grzegorz Mrowiński, w mieście przygotowano obecnie pięć punktów poboru wody zdatnej do picia: dwa w szpitalu i jeden w mleczarni, które mają własne ujęcia wody, oraz z dwóch beczkowozów - w stacji uzdatniania wody przy ul. Hallera i Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Polnej. - Pracujemy nad uruchomieniem kolejnych punktów dystrybucji wody – dodał. Zdaniem burmistrza wcześniej nie było problemów z jakością wody wodociągowej. - Taka sytuacja nigdy nie miała miejsca w Działdowie. Nie wiemy, co jest przyczyną tego zanieczyszczenia. Myślę, że to zostanie ustalone - mówił.

Według niego, informacje o tym, że woda z wodociągu jest niezdatna do spożycia dotarła do mieszkańców za pośrednictwem lokalnych mediów i portali społecznościowych. Dodał, że po ulicach jeżdżą samochody z megafonami, informuje też o tym straż miejska i inne służby. Jak przyznał, magistrat otrzymał sygnały, że w wielu sklepach na terenie miasta wykupiono już wodę w butelkach.

Służby sanitarne pobrały już 13 kolejnych próbek wody w różnych częściach miasta i pobliskich miejscowościach, aby zweryfikować wyniki pierwszych badań i potwierdzić lub wyeliminować zanieczyszczenie mikrobiologiczne. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W Krakowie dobra woda prosto z kranu (23 lutego 2018)Jakie zmiany ws. jakości wody pitnej proponuje Komisja? (22 lutego 2018)Propozycja przepisów poprawiających jakość wody pitnej w UE (02 lutego 2018)Marszałek woj. śląskiego rozważa dodatkową opłatę za wodę dla części miast (16 stycznia 2018)Konfederacja Lewiatan: Nowe prawo wodne budzi wiele wątpliwości (04 stycznia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony