Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis
Oczyszczalnie przydomowe EkoDuel oraz EkoDuel Plus Ekodren

Wody Polskie: zrzut ścieków do Odry bez pozwolenia wodnoprawnego

a+a-    Powrót       10 września 2020       Woda   

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie nie miał pozwolenia wodnoprawnego na zrzut ścieków do Odry w miniony weekend – poinformowały Wody Polskie.

- Wody Polskie w Szczecinie w miniony weekend zostały zaalarmowane przez wędkarzy ze Szczecina o niebezpiecznie wyglądającym zrzucie ścieków komunalnych do Odry na wysokości ul. Zapadłej – napisano w komunikacie prasowym Wód Polskich. Jak dodano, podjęto działania mające na celu wyjaśnienie powodu zdarzenia. - Z wielkim zaskoczeniem przyjęliśmy usprawiedliwienia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie (ZWiK). Miejska spółka zapewnia, że wydarzenie miało charakter incydentalny i jest pozwolenie wodnoprawne na takie działania. Dementujemy tę informację – poinformowano.

Według Wód Polskich, ZWiK posiadał udzielone przez wojewodę pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie w okresie deszczowym ścieków z przelewu burzowego komunalnej kanalizacji ogólnospławnej pompowni Grabów Dolny Brzeg, które było ważne do 31 grudnia 2015 r. Wody Polskie podały także, że Zakład miał kolejne pozwolenie na wprowadzanie ścieków z przelewów burzowych komunalnej kanalizacji ogólnospławnej w rejonie ul. Kolumba do Odry Zachodniej oraz z rejonu ulic Nadodrzańska i Zapadła udzielone przez prezydenta, które było ważne do października 2016 r. - W piśmie wyjaśniającym, które wpłynęło (…) 6 lipca br. uzyskaliśmy odpowiedź od dyrektora technicznego ZWiK-u o tym, że przedsiębiorstwo prowadzi działania mające na celu opracowanie operatów wodnoprawnych i uzyskanie pozwoleń dla wymienionych wylotów przelewów burzowych – można przeczytać w komunikacie Wód Polskich.

Kontrola inspektoratu ochrony środowiska

Inspektorat ochrony środowiska wszczął kontrolę ws. wypływu ścieków do Odry. We wtorek ZWiK poinformował, że "pompownia Górny Brzeg zlokalizowana przy ul. Zapadłej zbiera, a następnie tłoczy ścieki do oczyszczalni Pomorzany z dużego obszaru zlewni, co w połączeniu z intensywnymi i długotrwałymi opadami deszczu, jakie wystąpiły na terenie Szczecina w godzinach nocnych i porannych w sobotę 5 września br. i w dniach poprzednich spowodowało, że ilość napływających ścieków znacznie przekroczyła możliwości urządzeń tłoczących pompowni".

Według ZWiK, wówczas automatycznie zadziałał przelew burzowy i nadmiar ścieków wypłynął do Odry z kolektora przelewowego przy ul. Zapadłej.

Przepompownia pracowała z pełną wydajnością – zapewniał Zakład. Według niego, nie wystąpiła żadna awaria urządzeń. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Projekt BEST: Morze Bałtyckie jest dobrem wspólnym, a jakość ścieków oczyszczonych jest kluczowa (16 października 2020)Możliwy demontaż bypassa do Czajki. Ścieki znów mogą popłynąć do Wisły (14 października 2020)Prawie 1,3 tys. aglomeracji objętych unijną procedurą naruszenia dyrektywy ściekowej (09 października 2020)W UE dzięki poprawie w obszarze zbierania i oczyszczania ścieków zmniejsza się zanieczyszczenie środowiska (11 września 2020)Poradnik dla samorządów wyznaczających aglomeracje (11 września 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony