Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis
Eksploatacja i finansowanie modernizacji oczyszczalni ścieków Saur Polska

Wody Polskie: zrzut ścieków do Odry bez pozwolenia wodnoprawnego

a+a-    Powrót       10 września 2020       Woda   

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie nie miał pozwolenia wodnoprawnego na zrzut ścieków do Odry w miniony weekend – poinformowały Wody Polskie.

- Wody Polskie w Szczecinie w miniony weekend zostały zaalarmowane przez wędkarzy ze Szczecina o niebezpiecznie wyglądającym zrzucie ścieków komunalnych do Odry na wysokości ul. Zapadłej – napisano w komunikacie prasowym Wód Polskich. Jak dodano, podjęto działania mające na celu wyjaśnienie powodu zdarzenia. - Z wielkim zaskoczeniem przyjęliśmy usprawiedliwienia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie (ZWiK). Miejska spółka zapewnia, że wydarzenie miało charakter incydentalny i jest pozwolenie wodnoprawne na takie działania. Dementujemy tę informację – poinformowano.

Według Wód Polskich, ZWiK posiadał udzielone przez wojewodę pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie w okresie deszczowym ścieków z przelewu burzowego komunalnej kanalizacji ogólnospławnej pompowni Grabów Dolny Brzeg, które było ważne do 31 grudnia 2015 r. Wody Polskie podały także, że Zakład miał kolejne pozwolenie na wprowadzanie ścieków z przelewów burzowych komunalnej kanalizacji ogólnospławnej w rejonie ul. Kolumba do Odry Zachodniej oraz z rejonu ulic Nadodrzańska i Zapadła udzielone przez prezydenta, które było ważne do października 2016 r. - W piśmie wyjaśniającym, które wpłynęło (…) 6 lipca br. uzyskaliśmy odpowiedź od dyrektora technicznego ZWiK-u o tym, że przedsiębiorstwo prowadzi działania mające na celu opracowanie operatów wodnoprawnych i uzyskanie pozwoleń dla wymienionych wylotów przelewów burzowych – można przeczytać w komunikacie Wód Polskich.

Kontrola inspektoratu ochrony środowiska

Inspektorat ochrony środowiska wszczął kontrolę ws. wypływu ścieków do Odry. We wtorek ZWiK poinformował, że "pompownia Górny Brzeg zlokalizowana przy ul. Zapadłej zbiera, a następnie tłoczy ścieki do oczyszczalni Pomorzany z dużego obszaru zlewni, co w połączeniu z intensywnymi i długotrwałymi opadami deszczu, jakie wystąpiły na terenie Szczecina w godzinach nocnych i porannych w sobotę 5 września br. i w dniach poprzednich spowodowało, że ilość napływających ścieków znacznie przekroczyła możliwości urządzeń tłoczących pompowni".

Według ZWiK, wówczas automatycznie zadziałał przelew burzowy i nadmiar ścieków wypłynął do Odry z kolektora przelewowego przy ul. Zapadłej.

Przepompownia pracowała z pełną wydajnością – zapewniał Zakład. Według niego, nie wystąpiła żadna awaria urządzeń. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W UE dzięki poprawie w obszarze zbierania i oczyszczania ścieków zmniejsza się zanieczyszczenie środowiska (11 września 2020)Poradnik dla samorządów wyznaczających aglomeracje (11 września 2020)Awaria w stołecznej oczyszczalni ścieków. Co dalej ze ściekami w Wiśle? (01 września 2020)Kolejna awaria w „Czajce” i to dzień po kontroli… (31 sierpnia 2020)14. Konferencja „Metody zagospodarowania osadów ściekowych” w tym roku online i stacjonarnie (30 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony