Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor wojewódzki w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Wody Polskie: Co roku środki na walkę z suszą będą rosły, w tym mogą wynieść nawet 400 mln zł

a+a-    Powrót       13 marca 2020       Woda   

400 mln złotych chcemy wydać w tym roku na działania antysuszowe. Środki na przeciwdziałania skutkom suszy będą rosły rokrocznie - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Pod koniec lutego Wody Polskie informowały, że mimo występujących wówczas opadów Polsce wciąż zagraża susza. Problemem była wysoka temperatura, która sprzyjała szybszemu odparowaniu wilgoci z gleby. Gospodarstwo wskazywało, że przy utrzymujących się niekorzystnych warunkach meteo (brak deszczu, wysoka temperatura), na znacznych obszarach Polski może wystąpić tzw. niżówka hydrologiczna, czyli obniżanie się poziomu wód podziemnych, co - przy płytkich ujęciach wody - może powodować jej niedobór.

Czytaj też: Susza skrada się powoli

- To nie jest straszenie. Chcemy uświadomić społeczeństwo, jak wygląda sytuacja hydrologiczna w Polsce. Nasz kraj jest ubogi w wodę i to jest niezaprzeczalny fakt. Ten problem był szczególnie widoczny w ostatnich latach. Analizy i badania naukowe wskazują, że aby przeciwdziałać skutkom suszy, potrzebne są skoordynowane działania wielu instytucji np. Wód Polskich, samorządów, ministerstw, ale także całego społeczeństwa, poszczególnych obywateli - podkreślił prezes Wód Polskich.

Sytuacja nie jest jednolita

Daca zaznaczył, że sytuacja hydrologiczna w kraju nie jest jednolita, generalnie lepiej jest na południu kraju. - Najgorzej jest w centralnej Polsce, w województwach łódzkim, kujawsko-pomorskim, części województwa wielkopolskiego i lubelskiego. Tam problem jest bardzo duży. Nasze prognozy potwierdzają też badania instytutu IUNG z Puław, które wskazują, że mamy praktycznie permanentny stan suszy rolniczej od czterech lat - dodał.

Plan przeciwdziałania skutkom suszy po konsultacjach

15 lutego br. zakończyły się konsultacje społeczne planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). - PPSS będzie definiował m.in. czym jest susza, kiedy możemy o niej mówić, jakie są jej rodzaje. W dokumencie znajdzie się też katalog niezbędnych zadań, których realizacja przyczyni się do poprawy sytuacji w Polsce. Już teraz widzimy, że program musi być połączony z inną strategią dotycząca zwiększania retencji wody w kraju, który przewiduje bardzo istotny komponent inwestycyjny sięgający ponad 10 mld zł - wyjaśnił prezes.

Szef Wód Polskich przekazał, że w tym roku na walkę z suszą przeznaczonych zostanie ok. 400 mln zł. W kolejnych latach środki te będą rosły - zapewnił. Wyjaśnił, że jednymi z przedsięwzięć finansowanych z tych środków, będą inwestycje w małą retencję i meliorację, a bardziej w odwrócenie tego trendu. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czy w Polsce nadal mamy suszę? Najnowszy raport Stop Suszy 2020 (14 lipca 2020)Program Moja Woda: Czy beneficjent może korzystać z dotacji samorządowych na retencję? (10 lipca 2020)Moja Woda to nie remedium na wszystkie problemy gospodarki wodnej, ale impuls do wzmocnienia lokalnej retencji (07 lipca 2020)Senat powołał komisję nadzwyczajną ds. klimatu (03 lipca 2020)Przemyślana retencja odpowiedzią na deficyt wody (01 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony