Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
System C – nowy wymiar efektywności energetycznej. Zarządzenie ogrzewaniem i chłodzeniem obiektów komercyjnych firmy Glen Dimplex Polska
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex

Pomorskie: 18 mln zł na węzły integracyjne i termomodernizację i OZE

a+a-    Powrót       07 października 2019       Energia   

Ponad 18 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego trafi do Lęborka, Ustki, Bytowa oraz miejscowości powiatu kartuskiego. Dzięki temu dokończone zostaną ważne dla mieszkańców inwestycje. Rozpocznie się też energetyczna inwestycja w Miastku. Wszystko dzięki korzystnym zmianom kursu euro i złotówki. Uroczyste podpisanie aneksów przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz przekazanie symbolicznych plansz-czeków z wysokością dofinansowania odbyło się 3 października 2019 r. w Lęborku, Ustce, Miastku oraz Kartuzach.

Skąd nadwyżka w RPO?

Zarząd Województwa Pomorskiego wykorzystuje dobry moment na rynku walutowym, by przekazać dodatkowe miliony na inwestycje. Chodzi o korzystne różnice kursowe euro i polskiego złotego. Wsparcie otrzyma łącznie 56 projektów, w tym zupełnie nowe programy, które w konkursie na dotacje nie otrzymały dofinansowania z powodu braku wystarczających środków w budżecie. Sumaryczna kwota to ponad 78,8 mln zł.

Dofinansowanie dla węzłów integracyjnych

W Lęborku, Ustce i Bytowie większymi środkami zostanie dofinansowana budowa węzłów integracyjnych. Lęborski samorząd zyska ok 3,5 mln zł. Ten projekt już jest realizowany, a na terenie dworca trwają prace budowlane. Z kolei w Ustce dodatkowe dofinansowanie wyniesie prawie 6 mln zł. Pozwoli to dokończyć przebudowę najbliższych okolic dworca kolejowego oraz parkingu dla samochodów i rowerów. Kolejnym węzłem integracyjnym, którego budowa zostanie dofinansowana dodatkowymi środkami to węzeł w Bytowie. Ta inwestycja otrzyma około 282 tys. zł. Zwiększone dofinansowanie otrzymają także podobne inwestycje komunikacyjne w Kartuzach (ok. 1,3 mln zł), Gołubiu (ok. 489 tys. zł), Sierakowicach (ok. 666 tys. zł). W powiecie kartuskim dodatkowe środki będą przeznaczone nie tylko na integracyjne węzły, ale również na termomodernizację budynków. Łącznie na termomodernizację w powiecie kartuskim przeznaczone będzie około 180 tys. zł. dodatkowego dofinansowania.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Powstanie pierwsza w Polsce stała instalacja fotowoltaiczna na wodzie (22 października 2019)Prywatna firma rozważa inwestycje w reaktory jądrowe (22 października 2019)Resort energii: w Polsce działa ponad 106 tys. mikroinstalacji OZE (22 października 2019)Nowe, zielone technologie poszukiwane – startuje VIII edycja programu GreenEvo (21 października 2019)Biogazownia, która zaskarbiła sobie lokalną społeczność (18 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony