Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierownik Prac Terenowych SUEZ Polska Sp. z o.o.
Opracowania, pozyskiwanie dofinansowań, strategiczne dokumenty, konsulting firmy Ekodialog

Worki z kodem pomogą sprawdzić poprawność segregacji śmieci

a+a-    Powrót       26 stycznia 2018       Odpady   

Mieszkańcy wybranych osiedli Rudy Śląskiej dostaną worki na odpady zmieszane, opatrzone kodem kreskowym. Pozwoli to sprawdzić, czy poszczególni lokatorzy sortują odpady, a do pojemników na śmieci zmieszane nie wrzucają papieru, szkła czy plastiku.

To działanie miasta związane z rosnącymi poziomami segregacji odpadów, które ustawowo muszą być spełnione w gminach. W tym roku współczynnik ten ma wynosić 30 proc., w przyszłym roku 40 proc., a w 2020 r. - 50 proc.

77 tys. zł za 1 proc.

Jak zaznaczył w czwartkowej informacji rudzki magistrat, jeżeli wymogi dotyczące segregowanej zbiórki takich odpadów jak: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne nie zostaną spełnione, miasto będzie musiało płacić wysokie kary - 77 tys. zł za każdy brakujący 1 proc. W 2016 r. w Rudzie Śląskiej segregowanych było 19 proc. odpadów.

Przedstawiciele miasta podkreślają, że niski poziom segregacji był przyczyną podwyżki od początku tego roku stawki opłaty śmieciowej. Od 2016 r. firmy zbierające odpady muszą bowiem wszystkie odpady zmieszane wywozić do tzw. RIPOK-ów, czyli Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, a co roku opłaty za ich wywóz do tych instalacji są wyższe.

- Z tego powodu musieliśmy w tym roku podwyższyć opłatę śmieciową o 2,50 zł od osoby. (...) Żeby system się samofinansował, stawka musiałaby być podniesiona aż o 5 zł. Nie chcieliśmy aż tak mocno obciążać domowych budżetów, dlatego będziemy dopłacać do odbioru i zagospodarowania odpadów z kasy gminy. W tym roku będzie to około 3,5 mln zł - przekazał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Jednym ze sposobów na skuteczniejsze segregowanie odpadów przez mieszkańców ma być pilotażowa na razie akcja wykorzystująca worki na odpady zmieszane z kodami kreskowymi. Będą one dystrybuowane w wybranych miejscach w zabudowie wielorodzinnej, której przede wszystkim dotyczy problem. Od 1 lutego br. przez pół roku 1764 rudzkie gospodarstwa domowe w wytypowanych budynkach z samorządowych zasobów będą bezpłatnie wyposażane w worki w kolorze czarnym z kodami kreskowymi przypisanymi do danego lokalu. Pełne worki z kodami kreskowymi będą po odbiorze losowo kontrolowane.

Zgodnie z zasadami segregacji do worków na odpady zmieszane nie powinny trafiać odpady segregowane, tj. papier, makulatura, szkło, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe (np. karton po mleku czy soku), baterie, drobny sprzęt elektroniczny (pilot, ładowarka itp.) czy przeterminowane leki. Władze Rudy Śląskiej rozważą w przyszłości rozszerzenie akcji na cale miasto.

Według danych rudzkiego magistratu w 2016 r. zebrano tam prawie 55 tys. ton śmieci, w tym prawie 39 tys. ton odpadów zmieszanych. Wysegregowano ok. 680 ton papieru i tektury, ponad 900 ton opakowań z tworzyw sztucznych, 6 ton opakowań z metali, 1,7 ton opakowań wielomateriałowych, 1,2 tys. ton szkła, prawie 4,6 tys. ton gruzu oraz ok. 5,8 tys. ton biomasy.

Nacisk na selektywną zbiórkę odpadów u źródła – wobec unijnego wyzwania dotyczącego przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych na poziomie 30 proc. w br., 40 proc. w 2019 i 50 proc. w 2020 r. - zakłada aktualny Plan gospodarki odpadami dla woj. śląskiego do 2020 r. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Absolwent ochrony środowiska? Może pracować u nas w prawie każdym dziale (06 lutego 2018)Jednolite zasady transportu odpadów (30 stycznia 2018)Spory wokół pakietu UE dotyczącego circular economy (25 stycznia 2018)Mniej wolności dla gmin w zarządzaniu odpadami? Będzie nowelizacja (10 listopada 2017)Nowe zasady magazynowania odpadów medycznych (16 października 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony