Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor/ starszy inspektor w Departamencie Energii NFOŚiGW
Super-Mata Plus - szklana wełna o doskonałym współczynniku przewodzenia ciepła firmy Saint-Gobain

Woźny: Do końca marca projekt ustawy ws. wsparcia ubogich energetycznie

a+a-    Powrót       12 lutego 2018       Energia   

Do końca marca powstanie projekt ustawy, który będzie regulował zasady wsparcia termomodernizacji budynków w przypadku ludzi "ubogich energetycznie" - zapowiedział w poniedziałek w Radiu Wnet wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny, który jest odpowiedzialny za problematykę czystego powietrza.

Woźny powołał się na raport Instytutu Badań Strukturalnych, z którego wynika, że 12-12,5 procent populacji w Polsce to ludzie funkcjonujący w warunkach ubóstwa energetycznego. - Mówimy o jakimś milionie trzystu tysięcy rodzin, które w takiej sytuacji się znajdują – zaznaczył. Ze słów Woźnego wynikało, że chodzi przede wszystkim o mieszkańców budynków jednorodzinnych, które są np. opalane węglem niskiej jakości, są źle ocieplone lub dysponują piecami złej jakości.

- Myślimy o bardzo systemowym podejściu do tej kwestii, a mianowicie o tym, by wykreować mechanizmy, które spowodują, że w 100 procentach tym najuboższym ludziom wymagającym pomocy zostanie sfinansowana termomodernizacja ich budynków jednorodzinnych – zaznaczył. Dodał, że "bez takiego programu osłonowego nie jesteśmy w stanie tej kwestii rozwiązać", bo - jak podkreślał - program termomodernizacji budynków, mający doprowadzić do oczyszczenia powietrza, będzie kosztowny.

180 mln zł na termomodernizację

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii zapowiedział zarazem, że do końca marca powstanie projekt ustawy, który "będzie regulował kwestie wydania 180 mln zł na termomodernizację budynków dla osób ubogich energetycznie". - To będzie pierwsza ustawa w Polsce, w której będzie musiała znaleźć się definicja ubóstwa energetycznego - zaznaczył Woźny. - To jest problem, z którym polskie państwo od 10 czy 12 lat próbuje się uporać, nigdy to się nikomu nie udało. My to musimy zrobić, żeby wiedzieć, którym osobom pomóc w miejscowościach najbardziej zanieczyszczonych i precyzyjnie zdefiniować grupę osób, które będą uprawnione do otrzymania takiego wsparcia - dodał.

Zapowiedział także, że do końca marca zostanie przeprowadzony przegląd programu "Czyste powietrze", czyli "podsumowanie tego, co się udało zrobić i tego, czego się nie udało zrobić". (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Dodatkowe 100 mln zł na walkę ze smogiem (12 lutego 2019)57 mln Europejczyków nie ma odpowiedniego ogrzewania na zimę (29 stycznia 2019)Raport: co trzeci Polak mieszka w budynku ogrzewanym węglem (29 stycznia 2019)Samorządowcy podpisali deklarację „Solidarność dla klimatu” (10 grudnia 2018)Kraków: 22 domy objęte pilotażowym programem termomodernizacji (30 listopada 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony