Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista ds. taryf dla energii elektrycznej Ministerstwo Energii
GoBloo firmy Columbus Energy

Woźny: Do końca marca projekt ustawy ws. wsparcia ubogich energetycznie

a+a-    Powrót       12 lutego 2018       Energia   

Do końca marca powstanie projekt ustawy, który będzie regulował zasady wsparcia termomodernizacji budynków w przypadku ludzi "ubogich energetycznie" - zapowiedział w poniedziałek w Radiu Wnet wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny, który jest odpowiedzialny za problematykę czystego powietrza.

Woźny powołał się na raport Instytutu Badań Strukturalnych, z którego wynika, że 12-12,5 procent populacji w Polsce to ludzie funkcjonujący w warunkach ubóstwa energetycznego. - Mówimy o jakimś milionie trzystu tysięcy rodzin, które w takiej sytuacji się znajdują – zaznaczył. Ze słów Woźnego wynikało, że chodzi przede wszystkim o mieszkańców budynków jednorodzinnych, które są np. opalane węglem niskiej jakości, są źle ocieplone lub dysponują piecami złej jakości.

- Myślimy o bardzo systemowym podejściu do tej kwestii, a mianowicie o tym, by wykreować mechanizmy, które spowodują, że w 100 procentach tym najuboższym ludziom wymagającym pomocy zostanie sfinansowana termomodernizacja ich budynków jednorodzinnych – zaznaczył. Dodał, że "bez takiego programu osłonowego nie jesteśmy w stanie tej kwestii rozwiązać", bo - jak podkreślał - program termomodernizacji budynków, mający doprowadzić do oczyszczenia powietrza, będzie kosztowny.

180 mln zł na termomodernizację

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii zapowiedział zarazem, że do końca marca powstanie projekt ustawy, który "będzie regulował kwestie wydania 180 mln zł na termomodernizację budynków dla osób ubogich energetycznie". - To będzie pierwsza ustawa w Polsce, w której będzie musiała znaleźć się definicja ubóstwa energetycznego - zaznaczył Woźny. - To jest problem, z którym polskie państwo od 10 czy 12 lat próbuje się uporać, nigdy to się nikomu nie udało. My to musimy zrobić, żeby wiedzieć, którym osobom pomóc w miejscowościach najbardziej zanieczyszczonych i precyzyjnie zdefiniować grupę osób, które będą uprawnione do otrzymania takiego wsparcia - dodał.

Zapowiedział także, że do końca marca zostanie przeprowadzony przegląd programu "Czyste powietrze", czyli "podsumowanie tego, co się udało zrobić i tego, czego się nie udało zrobić". (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rząd za projektem uruchamiającym ponad 800 mln zł na termomodernizację (10 października 2018)Toruń: Publiczny nabór innowacyjnych pomysłów (05 września 2018)Weszła w życie dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (13 lipca 2018)Propozycje ME dotyczące podatków gruntowych pozwolą zapobiec wzrostowi cen energii (28 czerwca 2018)Nowe partnerstwa w ramach Agendy Miejskiej dla Unii Europejskiej (15 czerwca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony