Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY ATMOTERM S.A.
Pompa ciepła aroTHERM Split: cicha, oszczędna i szybka w instalacji firmy Vaillant

Bank Światowy rekomenduje włączenie banków i gmin do programu Czyste Powietrze

a+a-    Powrót       20 maja 2019       Powietrze i klimat   

Bank Światowy wskazuje, że kanały dystrybucji programu Czyste Powietrze powinny zostać poszerzone o samorządy i banki; zmian w tej kwestii można spodziewać się jesienią - poinformował PAP pełnomocnik premiera ds. programu Piotr Woźny.

Woźny powiedział PAP, że do końca czerwca Bank Światowy ma przygotować raport, w którym oceni pierwszy etap wdrażania programu antysmogowego Czyste Powietrze. Przygotowanie dokumentu zleciła Komisja Europejska.

- Na pewno w tym raporcie, poza oceną jak ten program został przygotowany i wdrażany, pojawi się propozycja zmian kanałów dystrybucji, chodzi o rozszerzenie sieci dystrybucji - ocenił pełnomocnik.

Złożono już blisko 52 tys. wniosków

Program Czyste powietrze wystartował 19 września 2018 roku. Mimo, że środki na jego realizację pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to operatorem programu jest 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. To do nich składa się wnioski o dofinansowanie termomodernizacji czy wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Oprócz dotacji udzielane są również pożyczki.

Woźny poinformował, że w ramach programu złożono do tej pory blisko 52 tys. wniosków o dofinansowanie. Blisko 8 tys. umów zostało już podpisanych na kwotę niemal 140 mln zł. Rząd zamierza przeznaczyć na program 103 mld zł w ciągu 10 lat.

- W każdy tego typu program wpisana jest „krzywa uczenia się”. Do tej pory nigdy Narodowy Fundusz we współpracy z 16 funduszami tak ambitnego programu nie wdrażał. To co zostało zrobione od 19 września ub.r. (od początku programu - PAP) to bardzo dobry rozbieg. Od 1 stycznia mamy wprowadzoną termomodernizacyjną ulgę podatkową, która moim zdaniem będzie hitem tegorocznych rozliczeń podatkowych - ocenił.

Czy finansować kotły węglowe?

Pełnomocnik zaznaczył, że Bank Światowy nie ma wielu uwag co do meritum programu Czyste Powietrze. - Pojawiają się pytania, czy powinniśmy finansować nowo budowane domy, czy finansować kotły węglowe. Ale co do merytoryki nie ma zbyt wielu uwag. Zastrzeżenia są do siatki dystrybucji i tempa realizacji tego programu - wyjaśnił.

Pytany, kiedy można się spodziewać aktualizacji programu, uwzględniającej rekomendacje Banku Światowego dot. udziału gmin i banków, wskazał, że jeżeli raport będzie gotowy do końca czerwca, to zmian w programie Czyste Powietrze można spodziewać się jesienią. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Aktor, dziennikarz i konsultant medyczny kontra państwo ws. czystego powietrza (18 września 2019)Sejm za karami finansowymi za sprzedaż kopciuchów i obligiem podłączania się do sieci ciepłowniczych (12 września 2019)Białystok: Bisko 4 mln zł na zakup autobusów hybrydowych (12 września 2019)List intencyjny ws. współpracy przy offshore (06 września 2019)Prokuratura ponownie zajmie się sprawą zanieczyszczenia powietrza przez Kronospan (04 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony