Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Nauka i biznes łączą siły w pracach nad magazynami energii i bateriami

a+a-    Powrót       25 marca 2019       Energia   

Grupa LOTOS i Politechnika Gdańska będą współpracować nad projektami badawczo-rozwojowymi w obszarze niskoemisyjnego transportu oraz magazynowania energii.

Jak wynika z komunikatów prasowych Politechniki Gdańskiej i Grupy Lotos współpraca ma zaowocować stworzeniem prototypów urządzeń, które będą mogły zostać wdrożone do przemysłu, a można podzielić je na dwa kluczowe obszary: baterie litowo-jonowe oraz wodór.

Kto za co odpowiada w projekcie?

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej przygotują m.in. prototypy przetworników, baterii i magazynów energii. Ze swojej strony uczelnia zapewnia laboratoria i wykwalifikowaną kadrę. LOTOS z kolei zagwarantuje zakup sprzętu i zajmie się kwestiami związanymi z technologią czy licencją.

Warto przypomnieć, że oba podmioty współpracują merytorycznie od wielu lat. Pracownicy LOTOSU prowadzą wykłady i ćwiczenia na gdańskiej uczelni, a studenci uczestniczą w zajęciach na terenie rafinerii. Koordynacją projektów związanych z nowymi metodami bilansowania energii, nowymi rodzajami baterii i ogniw oraz nowoczesnymi metodami magazynowania i transportowania energii zajmie się spółka LOTOS Lab.

Przetarty szlak

Oba ośrodki miały już wcześniej doświadczenie w tego typu współpracy. Np. we wrześniu 2018 r. przedstawiciele spółki LOTOS podpisali dokumenty inicjujące wspólną działalność badawczo-rozwojową z Politechniką Warszawską. Prace badawcze prowadzone są w szczególności na Wydziale Fizyki, Wydziale Elektrycznym, Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych, Wydziale Chemicznym oraz Wydziale Inżynierii Materiałowej. Z kolei Politechnika Gdańska w ciągu trzech ostatnich lat zawarła 700 umów z przedsiębiorcami. Jako trzecia uczelnia w kraju dołączyła do Conference of European Schools for Advanced Engineering Education and Research, organizacji zrzeszającej najlepsze ośrodki techniczne Europy. Komisja Europejska przyznała PG prawo do posługiwania się prestiżowym logo HR Excellence in Research – jest to znak jakości potwierdzający stosowanie najwyższych standardów w badaniach naukowych i zatrudnianiu prowadzącej je kadry. Pracownicy PG w ciągu ostatniej dekady uzyskali ponad 300 patentów na wynalazki.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wałbrzych pierwszym miastem bez plastiku (31 stycznia 2020)Wrocław stawia na ogrody społeczne. Startuje projekt FoodSHIFT 2030 (28 stycznia 2020)3,2 mld euro wsparcia publicznego na badania naukowe i innowacje dotycząc łańcucha wartości baterii (11 grudnia 2019)Czy raport pokazujący indeks zagrożenia klimatycznego wpłynie na wynik COP25? (04 grudnia 2019)Magazynowanie wód opadowych pod ziemią – Uniwersytet Śląski w międzynarodowym projekcie (21 listopada 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony