Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
24.01.2021 24 stycznia 2021

Naukowcy ostrzegają: owady wymierają, a z nimi cała cywilizacja

   Powrót       12 lutego 2020       Ryzyko   

Z powodu utraty siedlisk, zanieczyszczeń, stosowania pestycydów i innych przyczyn giną niezliczone ilości owadów. Naukowcy podkreślają, że to ogromna strata dla Ziemi i naszej cywilizacji. Proponują działania ratunkowe, z których część może wprowadzić prawie każdy. O rosnącym zagrożeniu dla owadów, potrzebnych planecie i naszej cywilizacji, mówią dwie naukowe publikacje, które ukazały się na łamach pisma "Biological Conservation".

- To zaskakujące, jak niewiele wiemy na temat bioróżnorodności w globalnej skali, gdy opisano i nazwano tylko od 10 do 20 proc. owadów i innych bezkręgowców. A jeśli chodzi o te, które już nazwaliśmy, to wiedza na ich temat obejmuje niewiele więcej, niż prosty opis ich budowy, może część kodu genetycznego i jedno miejsce, w którym dany organizm jakiś czas temu występował - zauważa prof. Pedro Cardoso z Uniwersytetu w Helsinkach.

Co tracimy wraz z owadami?

Tymczasem wiele ekosystemów ulega zniszczeniu, a wraz z nimi giną trudne do policzenia ilości insektów. Owady tracą swoje siedliska, a dodatkowo nie sprzyjają im zanieczyszczenie środowiska, szkodliwe praktyki rolnicze, inwazyjne gatunki, zmiany klimatu czy wymieranie innych gatunków, od których same zależą.

- Z każdym zniszczonym gatunkiem tracimy nie tylko kolejny kawałek układanki żywego świata, ale także biomasę, niezbędną m.in. do wyżywienia innych zwierząt w łańcuchu pokarmowym, unikalne geny i substancje, które pewnego dnia mogłyby pomóc w leczeniu chorób, a także kolejne funkcje ekosystemu, od których zależy ludzkość - ostrzega prof. Cardoso. Te funkcje to np. zapylanie kwiatów, od czego zależy większość upraw, a także rozkładanie martwej materii, przyczyniające się do krążenia substancji odżywczych w przyrodzie. Jest też wiele innych funkcji, których nie zastąpi żadna technologia.

Jak zapobiec wymieraniu?

Na dużą skalę pomocna może być ochrona lądów przed zniszczeniem, zmiana ogólnie stosowanych na świecie praktyk rolniczych i ograniczanie zmian klimatycznych. Nawet pojedynczy ludzie mogą ratować owady. Naukowcy sugerują tu proste działania.

Po pierwsze warto unikać zbyt częstego koszenia trawników. Po drugie, w ogrodach i wolnych skrawkach zieleni dobrze jest sadzić rośliny z gatunków występujących w danym miejscu w sposób naturalny, z których skorzystają miejscowe owady. Zalecają unikania stosowania pestycydów. Stare, powalone drzewa i martwe liście dobrze jest pozostawić na ziemi, ponieważ dają schronienie niezliczonym gatunkom bezkręgowców. Można też wybudować tzw. hotel dla owadów. Warto również unikać sprowadzania obcych gatunków zwierząt i roślin. Badacze proponują też ograniczanie emisji dwutlenku węgla, wspieranie organizacji chroniących środowisko i pamiętanie o tym, jak bardzo potrzebujemy owadów.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jak zmiany klimatu wpływają na koewolucję drzew i związanych z nimi zwierząt? (18 stycznia 2021)Entomolog: ćma bukszpanowa i inne nowe gatunki doczekają się naturalnych wrogów (18 sierpnia 2020)Dofinansowania dla właścicieli lasów prywatnych (04 sierpnia 2020)Nietoperze, nasi sprzymierzeńcy w walce z komarami (24 lipca 2020)Zagłada ryb to efekt uboczny pracy elektrowni z otwartym systemem chłodzenia (23 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony