Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Naukowcy ostrzegają: owady wymierają, a z nimi cała cywilizacja

a+a-    Powrót       12 lutego 2020       Ryzyko   

Z powodu utraty siedlisk, zanieczyszczeń, stosowania pestycydów i innych przyczyn giną niezliczone ilości owadów. Naukowcy podkreślają, że to ogromna strata dla Ziemi i naszej cywilizacji. Proponują działania ratunkowe, z których część może wprowadzić prawie każdy. O rosnącym zagrożeniu dla owadów, potrzebnych planecie i naszej cywilizacji, mówią dwie naukowe publikacje, które ukazały się na łamach pisma "Biological Conservation".

- To zaskakujące, jak niewiele wiemy na temat bioróżnorodności w globalnej skali, gdy opisano i nazwano tylko od 10 do 20 proc. owadów i innych bezkręgowców. A jeśli chodzi o te, które już nazwaliśmy, to wiedza na ich temat obejmuje niewiele więcej, niż prosty opis ich budowy, może część kodu genetycznego i jedno miejsce, w którym dany organizm jakiś czas temu występował - zauważa prof. Pedro Cardoso z Uniwersytetu w Helsinkach.

Co tracimy wraz z owadami?

Tymczasem wiele ekosystemów ulega zniszczeniu, a wraz z nimi giną trudne do policzenia ilości insektów. Owady tracą swoje siedliska, a dodatkowo nie sprzyjają im zanieczyszczenie środowiska, szkodliwe praktyki rolnicze, inwazyjne gatunki, zmiany klimatu czy wymieranie innych gatunków, od których same zależą.

- Z każdym zniszczonym gatunkiem tracimy nie tylko kolejny kawałek układanki żywego świata, ale także biomasę, niezbędną m.in. do wyżywienia innych zwierząt w łańcuchu pokarmowym, unikalne geny i substancje, które pewnego dnia mogłyby pomóc w leczeniu chorób, a także kolejne funkcje ekosystemu, od których zależy ludzkość - ostrzega prof. Cardoso. Te funkcje to np. zapylanie kwiatów, od czego zależy większość upraw, a także rozkładanie martwej materii, przyczyniające się do krążenia substancji odżywczych w przyrodzie. Jest też wiele innych funkcji, których nie zastąpi żadna technologia.

Jak zapobiec wymieraniu?

Na dużą skalę pomocna może być ochrona lądów przed zniszczeniem, zmiana ogólnie stosowanych na świecie praktyk rolniczych i ograniczanie zmian klimatycznych. Nawet pojedynczy ludzie mogą ratować owady. Naukowcy sugerują tu proste działania.

Po pierwsze warto unikać zbyt częstego koszenia trawników. Po drugie, w ogrodach i wolnych skrawkach zieleni dobrze jest sadzić rośliny z gatunków występujących w danym miejscu w sposób naturalny, z których skorzystają miejscowe owady. Zalecają unikania stosowania pestycydów. Stare, powalone drzewa i martwe liście dobrze jest pozostawić na ziemi, ponieważ dają schronienie niezliczonym gatunkom bezkręgowców. Można też wybudować tzw. hotel dla owadów. Warto również unikać sprowadzania obcych gatunków zwierząt i roślin. Badacze proponują też ograniczanie emisji dwutlenku węgla, wspieranie organizacji chroniących środowisko i pamiętanie o tym, jak bardzo potrzebujemy owadów.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jaki wpływ mają zmiany klimatu na cykl rozwojowy buka? (11 lutego 2020)Posłowie wzywają do ograniczenia pestycydów, aby chronić europejskie pszczoły (19 grudnia 2019)Zanieczyszczona deszczówka zagrożeniem dla wód powierzchniowych (29 sierpnia 2019)Legnica: Powstanie sieć miejskich pasiek (25 czerwca 2019)Gdynia: Cztery ule stanęły na dachu magistratu (27 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony