
© fot. StockPhotoPro
Przypomnijmy: celem rozporządzenia ws. wyrobów budowlanych (ang. Construction Product Regulation) jest zapewnienie swobodnego obrotu handlowego wyrobami budowlanymi na rynku Unii Europejskiej i zharmonizowane zasady wprowadzania tego typu towarów na europejski rynek.
Jak informuje Komisja Europejska (KE), obowiązujące aktualnie przepisy prawne skupiają się na tzw. ocenie użytkowych wyrobów budowlanych w odniesieniu do ich kluczowych właściwości. Przykładem może być tutaj np. reakcja danego materiału w kontakcie z ogniem, izolacja dźwięku, jak i przewodzenie ciepła. Drugim aspektem rozporządzenia ws. wyrobów budowlanych są zasady dotyczące ich oznakowania w taki sposób, by zapewnić swobodny dostęp do informacji konsumentom, pracownikom sektora oraz władzom państwowym.
Rozporządzenie ws. wyrobów budowlanych. Idą zmiany
Skąd zatem potrzeba zaktualizowania treści opisywanego rozporządzenia? KE wskazuje, że zmiana przepisów ma zapewnić sprawniejsze funkcjonowanie jednolitego europejskiego rynku i swobodnego przepływu towarów przy jednoczesnej poprawie możliwości osiągnięcia unijnych celów klimatycznych. W tym celu należy rewizji należy poddać właściwości produktów budowlanych i ich potencjalny wpływ na środowisko.
- Obecne rozporządzenie nie nadaje się do realizacji szerszych priorytetów politycznych, w szczególności Europejskiego Zielonego Ładu - wskazuje KE.
Jak wyjaśniają unijne władze, rozporządzenie ws. wyrobów budowlanych w postaci precyzyjnych, szczegółowych przepisów będzie funkcjonowało w ramach rozporządzenia ws. ekoprojektowania na rzecz produktów zrównoważonych (ang. Ecodesign for Sustainable Products Regulation).
- Zgodnie z tym podejściem zmienione rozporządzenie ws. wyrobów budowlanych będzie ingerować, poza aspektami bezpieczeństwa i funkcjonalności, w ustalanie kryteriów zrównoważonego rozwoju dla wyrobów budowlanych - informuje KE.
Jak zaproponowano w nowym kształcie rozporządzenia, producenci wyrobów budowlanych będą zobowiązani m.in. do dostarczania informacji środowiskowych o cyklu życia produkowanych przez siebie towarów. Co więcej, będą musieli zaprojektować i wyprodukować towar i jego opakowanie w taki sposób, by poziom tzw. zrównoważoności tych przedmiotów spełniał wymagania środowiskowe nakreślone przez aktualny stan wiedzy naukowej. Producenci będą także zobligowani do używania w pierwszej kolejności materiałów nadających się do recyklingu i tych, które zostały pozyskane z recyklingu. Warto dodać, że konsumenci będą mieli możliwość znalezienia w bazach danych instrukcji użytkowania i naprawy zakupionych produktów. Projekty towarów będą natomiast musiały uwzględniać możliwość naprawy, ponownego użycia i oddania do recyklingu.

Dziennikarz