Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Wyrok za budowę wodociągu bez odpowiednich zezwoleń

a+a-    Powrót       28 maja 2019       Woda   

Na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał Sąd Okręgowy w Kielcach b. burmistrza Bodzentyna oskarżonego m.in. o przekroczenie uprawnień i naruszenie przepisów budowlanych w związku z budową gminnego wodociągu.

Decyzją sądu mężczyzna ma zapłacić także 3 tys. zł grzywny. Oskarżoną w tej sprawie jest również była kierowniczka Referatu Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta i Gminy w Bodzentynie, Barbara P., którą sąd skazał na karę pięciu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz tysiąc zł grzywny.

Brak pozwolenia na budowę

Akt oskarżenia w kwietniu 2016 r. skierowała do sądu Prokuratura Rejonowa w Starachowicach. Sprawa dotyczyła nieprawidłowości przy budowie sieci wodociągowej na kilku działkach na terenie gminy Bodzentyn. Śledczy ustalili, że licząca ok. kilometra sieć została wykonana bez wymaganego pozwolenia na budowę, a inwestycję celowo podzielono na kilka mniejszych. Okazało się też, że po nielegalnej realizacji budowy włączono wodociąg bez przeprowadzenia odpowiednich badań sanitarno-epidemiologicznych. Zdaniem śledczych b. burmistrz zlecił inwestycję chcąc uzyskać poparcie mieszkańców i ich głosy w staraniach o reelekcję w wyborach w listopadzie 2014 r. Pozwolenie na realizację inwestycji wydano później.

Przekroczenie uprawnień

Prokuratura oskarżyła Stanisława Marka K. o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej, naruszenie przepisów prawa budowlanego i wyłudzenie poświadczenia nieprawdy. Kolejny zarzut dotyczy podżegania podległego mu pracownika do przekroczenia uprawnień - niedopełnienia obowiązków w związku z nadzorem nad tą inwestycją. O przekroczenie uprawnień oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób - w związku z oddaniem odcinka nowego wodociągu bez jego wcześniejszej dezynfekcji – oskarżono z kolei Barbarę P.

Prokurator wniósł o wymierzenie Stanisławowi Markowi K. kary dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat, a Barbarze P. kary roku i sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Ponadto wniósł o zasądzenie wobec obydwu oskarżonych zapłaty po 10 tys. zł grzywny, wydanie pięcioletniego zakazu sprawowania stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego. Obrona wniosła o całkowite uniewinnienie oskarżonych.

Sąd odrzucił wniosek prokuratury o wydanie oskarżonym pięcioletniego zakazu sprawowania stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego. Była kierowniczka Referatu Gospodarki Komunalnej w bodzentyńskim magistracie została także uniewinniona od zarzutu sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób.

800 tys. zł strat

Działanie urzędników miało narazić gminę na ok. 800 tys. zł strat - to szacowana kwota, jaką samorząd zapłaci za legalizację wodociągu, dlatego władze Bodzentyna zwróciły się do wojewody świętokrzyskiego, a następnie do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju o umorzenie tego kosztu, jednak bezskutecznie. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ale i tam sąd nakazał samorządowi uiścić należną opłatę, dlatego władze gminy skierowały kolejne odwołanie, tym razem do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Komu wodociąg, komu kanalizację? Ruszyły prace nad aktualizacją KPOŚK (06 sierpnia 2019)Elektrownia wodna we wnętrzu magistrali (31 lipca 2019)Czysta woda w kranie? Nie w sezonie (18 czerwca 2019)Lublin: Bezwykopowy remont największej magistrali wodociągowej (11 czerwca 2019)Marki: Uruchomiono nową studnię (06 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony