Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Technolog w Zakładzie Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Prospreco Polska sp. z o.o.
Kompleksowa linia technologiczna do recyklingu odpadów Pronar

Utrzymany wyrok za zanieczyszczenie środowiska przy zakładzie recyklingu akumulatorów w Korszach

a+a-    Powrót       14 czerwca 2019       Ryzyko   

Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w środę w mocy wyrok sądu pierwszej instancji skazujący dyrektora zakładu recyklingu akumulatorów w Korszach za zanieczyszczenie środowiska w rejonie huty. Skazany musi zapłacić 30 tys. zł grzywny i 20 tys zł nawiązki.

Sławomir W. został w 2016 roku oskarżony o to, że w latach 2012-2015 jako dyrektor ds. recyklingu ZAP Sznajder Batterien SA z siedzibą w Piastowie, będąc odpowiedzialnym za bieżące funkcjonowanie oddziału produkcyjnego w Korszach zajmującego się recyklingiem akumulatorów i produkcją czystego ołowiu, zanieczyszczał powietrze, ziemię i wodę ołowiem. Chodziło o strefę 200 metrów od miejsca lokalizacji tego zakładu.

Zagrożenie dla zdrowia okolicznych mieszkańców

Według ustaleń prokuratury, zanieczyszczenie substancjami w szczególności ołowiem emitowanymi przez zakład mogło zagrozić zdrowiu okolicznych mieszkańców, a także mogło spowodować zniszczenie w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Prokurator w uzasadnieniu aktu oskarżenia wskazał, że na skutek licznych skarg sąsiadów zakładu był on poddany kontrolom, w szczególności przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie, podczas których miały być stwierdzone nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami.

W trakcie śledztwa uzyskano też opinię Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, z której miało wynikać, że zakład w Korszach spowodował wyraźne zanieczyszczenie środowiska w jego sąsiedztwie.

Proces Sławomira W. rozpoczął się w 2017 r. przed sądem rejonowym w Kętrzynie. Oskarżony nie przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. Wyrok w tej sprawie w pierwszej instancji zapadł w 2019 r. Sąd Rejonowy w Kętrzynie uznał Sławomira W. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu. Sławomir W. został za to skazany na 30 tys. zł. grzywny. Sąd orzekł od oskarżonego także nawiązkę w wysokości 20 tys. zł na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Apelacje wnieśli prokurator, dwoje oskarżycieli posiłkowych oraz obrońca oskarżonego. W środę sąd okręgowy w Olsztynie utrzymał w mocy zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji. Wyrok w tej sprawie jest prawomocny. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

31 proc. plastiku z Europy trafia do oceanu (06 lipca 2020)Aby wcielić w życie ideę bottle-to-bottle trzeba więcej i dobrej jakości surowca. Masz na to wpływ! (03 lipca 2020)Liczba spalarni w Polsce. Wystarczająca czy nie? (30 czerwca 2020)Pokryzysowa odbudowa gospodarki oczami unijnych ministrów środowiska (25 czerwca 2020)Adoptuj donicę i posiej łąkę (22 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony