Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Wydziale Zaopatrzenia Ludności w Wodę Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
AT - nowatorska technologia oczyszczania ścieków, także w aglomeracjach Ekodren

Z którymi taryfami za wodę może być kłopot?

a+a-    Powrót       16 marca 2018       Woda   

W poniedziałek 12 marca do siedzib RZGW i do siedziby PGW „Wody Polskie” dotarło łącznie 1565 wniosków taryfowych, kolejne 1600 ma nadejść pocztą. Kierownictwo Wód Polskich informuje, które z nich czeka szczególnie wnikliwa kontrola.

- Zakładamy, że będą one napływać pocztą jeszcze do końca tego tygodnia – powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej Joanna Kopczyńska, zastępca prezesa Wód Polskich ds. zarządzania środowiskiem wodnym.

- Statystykę (...) będziemy mieli prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia - wtedy będziemy w stanie powiedzieć, czy wszyscy złożyli wnioski i jak kształtują się ceny we wnioskach taryfowych – poinformowała.

Uwaga na taryfy, które się wyróżniają

Pracownicy wydziałów taryf będą się przyglądali z większą uwagą tym wnioskom, gdzie zawarte są podwyżki, obniżki lub tym przypadkom, w których przewidziano wysokie stawki w porównaniu z innymi regionami. - Będziemy sprawdzać, czy te wysokie stawki są uzasadnione, szczególnie że są przypadki gmin, gdzie zdecydowano o obniżeniu stawek. Jest jasny sygnał, że potencjał do obniżek jednak jest – mówił prezes Wód Polskich Przemysław Daca, przywołując przypadek Warszawy, która właśnie teraz (dlaczego dopiero teraz?) zdecydowała się na obniżki. Kontrola wysokości taryf znacznie podnosi jego zdaniem komfort obywateli.

Kierownictwo Wód Polskich podkreśliło, że zdaje sobie sprawę, iż na wzrost cen czasem wpływa amortyzacja środków unijnych, jak również poczynione przez samorządy w ciągu ostatnich lat inwestycje w sieci.

Wszystko jest pod kontrolą, choć niekiedy wydanie decyzji może się opóźnić

Choć na decyzje odnośnie zatwierdzenia taryf Wody Polskie mają 45 dni, niektóre z wniosków mogą wymagać uzupełnień. Wtedy okres oczekiwania na wydanie decyzji może się wydłużyć. Jednak jak zapewnił prezes Wód Polskich - wszystko jest pod kontrolą. - Mamy przeszkolone zespoły, instrukcja wypełniania wniosku jest dostępna na stronie internetowej, a w zespołach są osoby, które wcześniej pracowały w miejskich przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych – przypomniała Joanna Kopczyńska.

Zakres informacji, jakie przedsiębiorstwa wod-kan muszą teraz uwzględniać przy składaniu wniosków taryfowych, zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. W strukturze PGW Wody Polskie na poziomie centralnym i w 11 Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej zostały wyodrębnione wydziały taryf, które zajmują się ich zatwierdzaniem.

Ewa Szekalska: Dziennikarz Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Taryfy wod-kan - dostępne aktualne wytyczne ws. wskaźników makroekonomicznych (06 sierpnia 2020)Niewdrożenie KPOŚK może bardzo zaboleć polskie aglomeracje (31 lipca 2020)14. Konferencja „Metody zagospodarowania osadów ściekowych” w tym roku online i stacjonarnie (30 lipca 2020)Trwa nabór wniosków o wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (28 lipca 2020)Rozpoczął się dialog techniczny nad „Oczyszczalnią Przyszłości” (24 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony