Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista ds. jakości powietrza atmosferycznego Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Pompa ciepła aroTHERM Split: cicha, oszczędna i szybka w instalacji firmy Vaillant

Zagłebiowski Alarm Smogowy: Strażnicy miejscy robią za mało w kwestii smogu

a+a-    Powrót       13 lutego 2019       Powietrze i klimat   

Od października zeszłego roku strażnicy miejscy mają możliwość egzekwowania zakazów wynikających z obowiązującej w woj. śląskim uchwały antysmogowej. Działacze Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego (ZAS) porównali liczbę interwencji w poszczególnych miastach regionu - przede wszystkim Zagłębia. - Analizując ilość kontroli i ilość wykrytych przypadków spalania śmieci można odnieść wrażenie, że w Zagłębiu Dąbrowskim można praktycznie bezkarnie i bez kosztowo spalać paliwa zabronione uchwałą antysmogową i śmieci w domowym kotle – alarmują członkowie stowarzyszenia.

Analizie poddano działania strażników miejskich w zakresie kontroli palenisk w czterech miastach Zagłębia - Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi - oraz porównano je z działaniami strażników w Katowicach.

Różnice w działaniach straży miejskiej

- W samym regionie występują znaczne różnice w działaniach straży miejskiej i to często nie odzwierciedlające różnic w liczbie dostępnego personelu – podano. Jako przykład przytoczono Straż Miejską z Czeladzi (15 pracowników), która przeprowadziło zbliżoną liczbę kontroli co trzykrotnie liczniejsza Straż Miejska z Sosnowca. - Strażnicy z Dąbrowy Górniczej zaledwie dwa razy wykorzystali możliwość pobrania próbki popiołu do dalszej analizy, a strażnicy z Czeladzi dalej nie mają w ogóle możliwości pobierania próbek popiołu – dodano. Jak podano, średnia wysokość nałożonego mandatu wacha się od 65 złotych w Czeladzi do 170 zł w Będzinie.

- Przypominamy mieszkańcom Zagłębia Dąbrowskiego, aby zawsze kiedy widzą „dziwny” dym wydobywający się z komina, nie pozostawiali tej sytuacji bez interwencji. Zgłaszamy Straży Miejskiej w takiej sytuacji telefonicznie lub pisemnie podejrzenie popełnienia wykroczenia z art. 191 ustawy o odpadach. Nie bądźmy obojętni w takich sytuacjach, pamiętajmy, że szkodliwe substancje z naszych kominów trafiają wprost do naszych płuc – przypomina Zagłębiowski Alarm Smogowy.

Stowarzyszenie przypomina ponadto, że funkcjonariusze straży miejskiej mają prawo samodzielnie lub z powołanym w tym zakresie rzeczoznawcą wejść do domu w celu przeprowadzenia kontroli. - Co ważne, nie wpuszczając strażnika miejskiego, właściciel nieruchomości popełnia przestępstwo z art. 225 Kodeksu Karnego, a funkcjonariusz w takiej sytuacji ma prawo wezwać policję – podkreślono.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Łódź: 4,5 mln zł na wymianę źródeł ogrzewania w budynkach wielorodzinnych (08 maja 2019)Woźny: zaostrzenie przepisów ws. alarmowania o smogu jesienią bieżącego roku (06 maja 2019)Polska wśród 15 państw, które nie złożyły programów kontroli zanieczyszczeń powietrza do KE w terminie (30 kwietnia 2019)Raport o stanie gminy to znacznie więcej niż tylko statystyka (30 kwietnia 2019)Rada na smog. Prezydent Katowic powołał Radę ds. Poprawy Jakości Powietrza (26 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony