Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. zgód wodnoprawnych Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej
Starszy/Główny Specjalista w Wydziale Systemu Informacyjnego Gospodarowania Wodami Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej

Zakończenie prac nad projektem Programu Rozwoju Retencji w pierwszym kw. br.

a+a-    Powrót       08 stycznia 2019       Woda   

Zakończenie prac nad projektem Programu Rozwoju Retencji oraz rozpoczęcie nad nim konsultacji społecznych planowane jest na pierwszy kwartał 2019 r. - poinformowała w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister w MGMiŻŚ Anna Moskwa.

- Program Rozwoju Retencji jest krajowym dokumentem strategicznym, tak więc działania w nim zdefiniowane muszą uwzględniać regionalne zróżnicowanie problemów związanych z niedoborami wody, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów o największym ich nasileniu - zwróciła uwagę wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa w odpowiedzi na interpelację posła Ryszarda Galli (niezrzeszony).

Moskwa dodała, że zarówno sama retencja, jak i działania służące jej zwiększeniu powinny być analizowane w ujęciu zlewniowym, wybór lokalizacji inwestycji zawartych w Programie będzie dokonywany, co do zasady w podziale na regiony wodne i obszary dorzeczy.

- Bardzo ważne jest, aby działania wskazane w Programie Rozwoju Retencji stanowiły odpowiedź na rzeczywiste potrzeby ludności, gospodarki oraz środowiska naturalnego w zakresie retencjonowania wody. Jednocześnie, będzie to dokument strategiczny na szczeblu krajowym, tak więc działania w nim zdefiniowane będą uwzględniać regionalne zróżnicowanie problemów związanych z niedoborami wody - wskazała przedstawicielka MGMiŻŚ.

Wiceminister zaznaczyła, że w ramach prac nad dokumentem dot. retencji "zostaną przeprowadzone wieloaspektowe analizy mające na celu wskazanie najskuteczniejszych działań dla danego regionu".

Zwiększyć współczynnik retencji z 6,5 proc. do 15 proc.

Szef resortu gospodarki morskiej minister Marek Gróbarczyk tłumaczył w rozmowie z PAP podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, że w założeniu cały program o szacunkowej wartości 12 mld zł ma zwiększyć z 6,5 proc. do 15 proc. w 2027 r. współczynnik retencji wód w Polsce. Plan ma obejmować wiele elementów - zbiorniki retencyjne, hydroenergetykę, ale też meliorację.

Minister wyjaśnił, że zabezpieczenie finansowe planu mają stanowić przede wszystkim środki z Regionalnych Programach Operacyjnych, dedykowanych gospodarce wodnej. Dodawał, że środki mają też pochodzić z Wód Polskich.

Gróbarczyk informował wówczas, że w pierwszej kolejności realizowane będą inwestycje najłatwiejsze do wykonania. - To m.in. zbiorniki naturalne, gdzie wystarczy niewielki nakład środków, nawet kilkadziesiąt milionów, aby je stworzyć - mówił. Wskazywał m.in. na Kotlarnię w pobliżu Odry. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ruda Śląska będzie magazynować wody opadowe, budując 21 zbiorników retencyjnych (25 marca 2019)Wartość deszczówki rośnie – dla tych, którzy potrafią ją zagospodarować (13 marca 2019)Inteligentny system sterowania siecią kanalizacyjną w stolicy (05 marca 2019)O zrównoważonym zarządzaniu wodami opadowymi na konferencji w Gdańsku (28 grudnia 2018)Ze środków POIiŚ wsparto dotychczas 714 projektów (21 listopada 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony