Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierownik Wydziału Kształtowania Zasobów Wodnych PGW Wody Polskie
Woda wysokoozonowana do zwalczania koronawirusa i innych zagrożeń WOFIL Robert Muszański

Blisko 50 mln zł na odmulanie zalewu rzeszowskiego

a+a-    Powrót       12 lipca 2019       Woda   

Ponad 48,7 mln zł kosztować będzie odmulanie zalewu w Rzeszowie. Prace przygotowawcze powinny rozpocząć się we wrześniu br. Pieniądze na inwestycje w 85 proc. pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jak poinformował PAP w czwartek Krzysztof Gwizdak z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, w przetargu wybrana została oferta konsorcjum firm EFB Partner Jerzy Kruczyński z Serocka oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego S.A. z Warszawy. - Konsorcjum zaoferowało wykonanie inwestycji za ponad 48,7 mln zł. Przetarg był realizowany w formule „zaprojektuj i wybuduj”. W najbliższych dniach nastąpi podpisanie umowy – dodał.

W ramach umowy konsorcjum opracuje dokumentację projektową i wykona roboty budowlane. Gwizdak podkreślił, że zgodnie z przyjętymi założeniami rozpoczęcie prac przygotowawczych zaplanowane jest na wrzesień br. - Natomiast roboty związane z wydobywaniem osadów dennych, czyli mułu, realizowane będą od października br. – powiedział.

Dwa etapy prac

Odmulanie zostanie podzielone na dwa etapy. Pierwszy etap, który nie jest objęty obszarem Natura 2000, obejmuje teren od zapory w górę na długość ok. 1 km. W tym etapie z tego obszaru wydobytych będzie w ciągu 2-3 lat 550 tys. m sześc. urobku. Drugi etap odmulania będzie trudniejszy, bo obejmuje obszar, gdzie są szczególne wymagania przyrodnicze. Z tego obszaru wydobywanych będzie znacznie mniej urobku.

Odmulanie będzie polegało na refulowaniu mułu z dna zalewu i składowaniu go na specjalnych składowiskach w pobliżu zbiornika. Następnie będzie on wywożony. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Tworzone są Lokalne Partnerstwa ds. Wody (10 sierpnia 2020)Mandat od Wód Polskich za mycie auta w rzece lub grodzenie działki przy wodzie? W życie wchodzą nowe przepisy (29 lipca 2020)Kierunek? Woda! (16 lipca 2020)Aby wypełnić zobowiązania z dyrektywy wodnej na 2027 r., renaturyzację polskich wód trzeba zacząć już dziś (19 czerwca 2020)60 mln zł unijnych dotacji na gospodarowanie wodami opadowymi (09 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony