Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierownik Działu Opłat i Opomiarowania PGW Wody Polskie
Unikalna oczyszczalnia Bio Solid firmy BAMARTECH

Blisko 50 mln zł na odmulanie zalewu rzeszowskiego

a+a-    Powrót       12 lipca 2019       Woda   

Ponad 48,7 mln zł kosztować będzie odmulanie zalewu w Rzeszowie. Prace przygotowawcze powinny rozpocząć się we wrześniu br. Pieniądze na inwestycje w 85 proc. pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jak poinformował PAP w czwartek Krzysztof Gwizdak z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, w przetargu wybrana została oferta konsorcjum firm EFB Partner Jerzy Kruczyński z Serocka oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego S.A. z Warszawy. - Konsorcjum zaoferowało wykonanie inwestycji za ponad 48,7 mln zł. Przetarg był realizowany w formule „zaprojektuj i wybuduj”. W najbliższych dniach nastąpi podpisanie umowy – dodał.

W ramach umowy konsorcjum opracuje dokumentację projektową i wykona roboty budowlane. Gwizdak podkreślił, że zgodnie z przyjętymi założeniami rozpoczęcie prac przygotowawczych zaplanowane jest na wrzesień br. - Natomiast roboty związane z wydobywaniem osadów dennych, czyli mułu, realizowane będą od października br. – powiedział.

Dwa etapy prac

Odmulanie zostanie podzielone na dwa etapy. Pierwszy etap, który nie jest objęty obszarem Natura 2000, obejmuje teren od zapory w górę na długość ok. 1 km. W tym etapie z tego obszaru wydobytych będzie w ciągu 2-3 lat 550 tys. m sześc. urobku. Drugi etap odmulania będzie trudniejszy, bo obejmuje obszar, gdzie są szczególne wymagania przyrodnicze. Z tego obszaru wydobywanych będzie znacznie mniej urobku.

Odmulanie będzie polegało na refulowaniu mułu z dna zalewu i składowaniu go na specjalnych składowiskach w pobliżu zbiornika. Następnie będzie on wywożony. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wody Polskie rozpoczynają dwie inwestycje związane z rozbudową wałów nad Odrą (08 października 2019)Gospodarowanie deszczówką w teorii i praktyce - IV Konferencja GWOR (13 września 2019)Rząd przyjął założenia do programu zwiększenia retencji w Polsce (11 września 2019)Budowa zbiornika retencyjnego Bzin wpisana do Programu Rozwoju Retencji (28 sierpnia 2019)Dziś susza, jutro powódź. Jak poradzić sobie ze skutkami zmian klimatu? (16 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony