Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Departamencie Prawnym i Rozstrzygania Sporów Urząd Regulacji Energetyki
Kompleksowe badania i monitoring biotechnologiczny biogazowni POLBIOTECH LABORATORIUM Sp. z o.o.

Postępowanie ws. zamku w Stobnicy przedłużone do 9 października

a+a-    Powrót       15 września 2020       Planowanie przestrzenne   

Do 9 października zostało przedłużone postępowanie administracyjne w sprawie tzw. zamku w Stobnicy – poinformował w poniedziałek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Budowa tzw. zamku w Stobnicy jest prowadzona na obszarze Natura 2000. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T. O inwestycji zrobiło się głośno latem 2018 roku. Wówczas Centralne Biuro Antykorupcjne rozpoczęło badanie prawidłowości wydanych decyzji w związku z jej realizacją. W sierpniu 2018 r. Minister Środowiska polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji dotyczących budowy. Sprawa została też skierowana do prokuratury.

Czytaj też: Przestępczość środowiskowa nie jedno ma imię

W połowie lipca w związku z inwestycją zatrzymano i przedstawiono zarzuty siedmiu osobom – urzędnikom i przedstawicielom firmy budującej tzw. zamek w Stobnicy. Według prokuratury pozwolenie na budowę zostało wydane pomimo niezgodności projektu budowlanego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z przepisami techniczno–budowlanymi, a także pomimo braku wymaganych prawem budowlanym opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń. Podejrzani w tej sprawie usłyszeli zarzuty m.in. poświadczenia nieprawdy, niedopełniania obowiązków oraz prowadzenia budowy zagrażającej środowisku i prowadzeniu jej wbrew przepisom ustawy o ochronie środowiska.

Szczegółowa analiza zgromadzonej dokumentacji

Postępowanie administracyjne ws. inwestycji wszczęto w połowie sierpnia tego roku. W poniedziałek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformował PAP, że "wojewoda wielkopolski zawiadomił strony postępowania administracyjnego o możliwości zapoznania się ze zgromadzonym materiałem dowodowym w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji starosty obornickiego dotyczącej pozwolenia na budowę obiektu na obszarze chronionym Natura 2000 Puszcza Notecka". - Obecnie wszystkie strony postępowania mogą zapoznać się ze zgromadzonym materiałem. Wydłużenie postępowania do 9 października wynika z jego skomplikowanego charakteru i konieczności dokonania szczegółowej analizy zgromadzonej (...) dokumentacji – tłumaczył Stube.

Dodał, że po dokonaniu pełnej merytorycznej oceny sprawy, jeszcze przed wydaniem decyzji kończącej, rozstrzygnięta zostanie kwestia ewentualnego wstrzymania wykonalności decyzji. - Obecnie nie jest możliwe określenie ostatecznego wyniku – zaznaczył. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Program Czyste Powietrze 3.0. i wskaźniki dostępności zieleni. II dzień Międzynarodowej Konferencji Eco-Miasto (23 września 2020)Samorządy potrafią być samorządne i z inicjatywą. Ale to droga ciągle pod górę (17 września 2020)Własna instalacja fotowoltaiczna okiem prawnika. Co warto wiedzieć planując inwestycję? (16 września 2020)RDOŚ zawiadamia policję i nadzór budowlany ws. budowy w otulinie rezerwatu Łosiowe Błota (11 września 2020)Liberalizacja reguły 10H to też uwolnienie inwestycji budowlanych (26 sierpnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony