
Zamrożenie cen energii wzbudza liczne pytania o to, jak w przyszłym roku będą rozliczać się prosumenci. A tych mamy w Polsce sporo – w 2021 r. prosumenci stanowili niemal 80% mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Z najnowszych informacji Agencji Rynku Energi wynika natomiast, że na koniec sierpnia br. liczba prosumentów OZE wyniosła 1 132 259, z czego aż 1 131 973 to instalacje PV.
- Dwie przyjęte w październiku ustawy ustalające maksymalne ceny energii dla gospodarstw domowych w 2023 r. wywołały zamieszanie wśród prosumentów, ponieważ przyjęte regulacje nie były na tyle czytelne, aby prosumenci mieli pewność, jak będą wyglądały ich rozliczenia w przyszłym roku - komentuje dla Teraz Środowisko Monika Leszko, radczyni prawna w zespole postępowań sądowych i arbitrażowych w DLA Piper w Warszawie.
Chodzi o ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej oraz ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r. Zapisy ustaw nie precyzują mechanizmów rozliczania prosumentów z nadwyżek energii wprowadzonej do sieci. W związku z tym Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamieściło na swojej stronie wyjaśnienia(1).
Jak jednak podkreśla Leszko, kontrowersje w tym kontekście budzi fakt, że „interpretacja mało przejrzystych przepisów ustaw o maksymalnych cenach energii w 2023 r. odbywa się w drodze komunikatu Ministerstwa Klimatu i Środowiska publikowanego na stronie internetowej, a nie doprecyzowaniu rozwiązań w drodze ustawodawczej”.
Rozliczanie w systemie net-billing i net-metering
Jak wyjaśnia MKiŚ prosumentom rozliczającym się w systemie net-billingu, wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej odsprzedawać mają oni do sieci po cenach rynkowych.
Natomiast zużycie energii elektrycznej prosumentów rozliczających się w ramach net-meteringu, w kontekście limitu, do którego stosowana jest cena gwarantowana, będzie ustalane po zbilansowaniu energii pobranej i oddanej do sieci (tj. po rozliczeniu zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 4 ust 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii).
Ministerstwo wyjaśnia, że rozliczający się w ramach net-billingu „nie wykorzystują sieci jako wirtualnego magazynu, z którego pobierają wyprodukowaną energię (jak ma to miejsce w rozliczeniach na zasadzie net-meteringu)”.
- W obu przypadkach powyżej ustawowego progu prosumenci będą mogli pobierać energię płacąc za nią gwarantowaną stawkę 693 zł/MWh – wskazuje Leszko.

Dziennikarz, inżynier środowiska
Przypisy
1/ Komunikat MKiŚ:https://www.gov.pl/web/klimat/net-billing-i-net-metering-a-progi-mrozace-stawki-za-prad-jak-w-2023-r-beda-rozliczac-sie-prosumenci