Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz referendarz w Centralnym Laboratorium Badawczym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

Z powodu zanieczyszczenia powietrza w malezyjskim Pasir Gudang zamknięto szkoły

a+a-    Powrót       26 czerwca 2019       Ryzyko   

Szkoły i przedszkola w przemysłowym mieście Pasir Gudang w zachodniej Malezji zostały we wtorek zamknięte w związku z chemicznym zanieczyszczeniem powietrza, które wywołało już trudności z oddychaniem lub nudności u ponad 100 uczniów – informuje lokalna prasa.

Kłopoty z oddychaniem zaczęły się pojawiać u uczniów i okolicznych mieszkańców w ubiegły czwartek. W poniedziałek lokalne władze poinformowały, że prowadzą dochodzenie w sprawie przyczyn dolegliwości – przekazała malezyjska agencja prasowa Bernama.

W marcu ok. 4 tys. osób, głównie dzieci, rozchorowało się w tej okolicy w związku z nielegalnym wyrzuceniem odpadów chemicznych do pobliskiej rzeki Kim Kim. Według władz najnowszy przypadek nie ma związku z tą sprawą.

Premier Malezji Mahathir Mohamad zapowiedział we wtorek „surowe działania” przeciwko osobom odpowiedzialnym za skażenie i ocenił, że po sprawie z marca incydent ten „nie powinien był się wydarzyć”.

Decyzją wydziału edukacji stanu Johor do czwartku zamkniętych będzie 111 szkół podstawowych i średnich, trzy szkoły wyższe, 14 szkół prywatnych i międzynarodowych oraz 347 prywatnych przedszkoli, czyli wszystkie placówki dydaktyczne zarejestrowane oficjalnie w mieście Pasir Gudang – podał portal malezyjskiego dziennika „The Star”.

Według tej gazety do wtorku zanieczyszczenie spowodowało dolegliwości u ponad 100 uczniów z 30 szkół.

W marcu do rzeki Kim Kim nielegalnie wyrzucono nawet 40 ton odpadów. Służby ratunkowe zidentyfikowały wśród nich co najmniej 15 różnych substancji chemicznych, w tym bezbarwny i silnie trujący cyjanowodór. W związku z tym incydentem postawiono zarzuty dwóm Malezyjczykom i Singapurczykowi.

- Wszystkie odpady z Kim Kim zostały unieszkodliwione (…) Przyczyna najnowszej sprawy wciąż jest przedmiotem dochodzenia - powiedział szef rządu stanu Johor, Sahruddin Jamal, cytowany przez dziennik „Malay Mail”.

Andrzej Borowiak (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Mobilne biura programu „Czyste Powietrze” ruszają w trasę po Śląsku i Małopolsce (09 lipca 2020)Większości państw UE nie uda się zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza i jego skutków dla zdrowia do 2030 r. (29 czerwca 2020)Wysokie stężenia benzenu w Kędzierzynie Koźlu. Poszukiwania winowajcy trwają (17 czerwca 2020)Od 1 lipca drobni odbiorcy nie kupią miału węglowego do celów grzewczych (25 maja 2020)Smog sprzyja przenoszeniu się koronawirusa (25 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony