Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Znamy zwycięzców tegorocznego Smogathonu

a+a-    Powrót       20 listopada 2018       Powietrze i klimat   

Proces przekształcania biomasy w biopaliwo uznano za najlepsze rozwiązanie czwartej edycji konkursu Smogathon w Krakowie. Jego producent - firma Takachar - otrzymał w poniedziałek nagrodę w wysokości 15 tys. dol. Zwycięski zespół międzynarodowego konkursu dla projektów antysmogowych - Smogathon 2018 ogłoszony został w poniedziałek wieczorem, na zakończenie krakowskiej imprezy. W sobotę 12 zakwalifikowanych rozwiązań z całego świata było ocenianych przez ekspertów. Do ścisłego finału wyłoniono sześć zespołów, które poddane zostały ocenie profesjonalnego jury.

Wygrało rozwiązanie dla zwykłych obywateli

Jak powiedział PAP pomysłodawca i lider Smogathonu Maciej Ryś, zwycięski zespół - firma Takachar ze Stanów Zjednoczonych - opracował proces zwęglania biomasy, który "czyni z niej ekologiczne biopaliwo". - Sam proces przekształcania biomasy jest obecny, ale w procesach industrialnych, bardzo kosztownych, często nieopłacalnych. A tu mówimy o tym, że każdy człowiek na wsi, nawet w Polsce, będzie mógł użyć urządzenia do tego, żeby wykształcić paliwo - powiedział Ryś. Jak podkreślił, tajemnicą i najważniejszym elementem tej innowacji jest składnik przypominający brykiet, "którego używa się do procesu spalania i przy tym procesie spalania - zwęgla się". Zespół, który opracował to rozwiązanie, otrzymał 15 tys. dol.

Na drugim miejscu - z nagrodą 10 tys. dol. - uplasowała się firma Indrio Technologies. Opracowane przez ten zespół urządzenie pozwala na optymalizację i kontrolę oraz monitoring spalania w silnikach, dzięki czemu zanieczyszczeń będzie mniej; urządzenie reguluje proces samego spalania.

Z kolei trzecie miejsce zajęła firma Pi Green Tech Solutions. Za opracowanie specjalnych nakładek na rury wydechowe, które zbierają zanieczyszczenia, otrzymała 5 tys. dolarów.

Specjalne wyróżnienie - i 30 tys. zł - przyznała także firma Otrivin, która doceniła projekt firmy Degrum. Opracowała ona projekt antysmogowych przystanków autobusowych, na których oddychać będzie można bez wdychania zanieczyszczeń.

Projekt wcześniejszych zwycięzców realizowany w Krakowie

Pierwszą edycję imprezy wygrał krakowski startup Airly z pomysłem na stworzenie systemu rozproszonych sensorów rejestrujących i prezentujących zanieczyszczenia powietrza. Projekt jest intensywnie realizowany przede wszystkim w Krakowie i bliskich okolicach, ale rozprzestrzenia się również w innych rejonach kraju. W zeszłym roku zwyciężyło przypominające obraz urządzenie Artveoli, które zamienia dwutlenek węgla w tlen. Podobnie jak rośliny, panel Artveoli wykorzystuje do tego fotosyntezę. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Do końca marca zgłoszenia do konkursu dla startupów (07 lutego 2019)Kraje nordyckie zwiększą cele redukcji emisji CO2 do 2020 roku (28 stycznia 2019)Raport MIT o przyszłości energii jądrowej (23 stycznia 2019)Kwieciński: więcej pieniędzy wpłacamy do wspólnego budżetu Horyzont 2020, niż wypłacamy (22 stycznia 2019)Fundusz Niskoemisyjnego Transportu będzie premiował projekty nie tylko innowacyjne, ale również opłacalne (21 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony