Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierowca kat. C Eneris Surowce S.A.
Pojemnik do segregacji bioodpadów bez pogorszenia jakości Eco-Clean Tomasz Malanowicz

Zatrzymania i zarzuty dla członków grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym składowaniem odpadów

a+a-    Powrót       10 marca 2020       Odpady   

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach 4 marca 2020 r. zatrzymali kolejne trzy osoby w sprawie dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym składowaniem niebezpiecznych odpadów. Zatrzymani to Waldemar D. – pośrednik w pozyskaniu dostaw odpadów niebezpiecznych ze spółki ze Zduńskiej Woli oraz Sebastian Ch. i Zbigniew Z. – kierowcy realizujący transporty odpadów niebezpiecznych do składowisk w Zawierciu, Częstochowie i Rudniku Wielkim.

Ustalenia śledztwa

Grupa funkcjonowała od grudnia 2017 roku do kwietnia 2019 roku na terenie Zawiercia, Częstochowy, Jastrowa i innych miejscowości na terenie kraju. Jej członkowie wynajmowali hale magazynowe i nie płacąc czynszu składowali na ich terenie odpady niebezpieczne. Następnie porzucali je w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka oraz środowiska.

Usłyszeli zarzuty

Zatrzymanym mężczyznom prokurator ogłosił zarzuty popełnienia przestępstw działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz składowania wbrew przepisom niebezpiecznych odpadów. Są to czyny kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, art. 183 par. 1 kk, art. 165 par. 1 pkt 5 kk, art. 164 par. 1 kk i inne. Podejrzanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Wobec Waldemara D. sąd, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Pozostałych dwóch podejrzanych prokurator objął środkami zapobiegawczymi w postaci dozoru Policji i poręczenia majątkowego w kwocie 5 i 10 tysięcy złotych. (PAP)

Nielegalne przechowywanie odpadów oraz nieuregulowany handel to coraz częsciej obserwowany proceder. Stanowi to poważne zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego ale także dla zdrowia ludzi. Skala notowanych wykroczeń związanych z nieodpowiednią gospodarką odpadami świadczy o istotności problemu jakim jest nielegalne przechowywanie odpadów w miejscach do tego nie przeznaczonych.

Czytaj też: Policja apeluje o ostrożność podczas zawierania umów z firmami zajmującym się gospodarką odpadami

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Biznes w wielkim kryzysie: czy rząd rzuci koło ratunkowe? (24 marca 2020)Katowice odbierają odpady bez zakłóceń, w innych miastach ograniczenia (24 marca 2020)Ochrona środowiska w czasach zarazy: Co z zero waste? (24 marca 2020)Bez opłat za wywóz odpadów dla gdyńskich firm, które zawiesiły działalność (23 marca 2020)Krakowscy przedsiębiorcy zapłacą za wywóz odpadów później (20 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony