Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Operator pompowni PGW Wody Polskie
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy firmy CATCH-ME

Zbiornik Przeworno znów będzie pełnił funkcję retencyjną

a+a-    Powrót       17 lipca 2019       Woda   

Wody Polskie prowadzą w Polsce południowo-zachodniej szereg inwestycji mających na celu ochronę i bezpieczeństwo przeciwpowodziowe oraz zapobieganie skutkom suszy. Jedną z nich jest remont zbiornika Przeworno na rzece Krynka w województwie dolnośląskim. Obiekt w ciągu najbliższych dwóch lat znów ma zostać przystosowany do stałego piętrzenia wody, co znacznie poprawi retencję w dolinie o powierzchni zlewni 162 kilometrów kwadratowych.

Remont zbiornika Przeworno w powiecie strzelińskim w województwie dolnośląskim rozpoczął się na przełomie 2018 i 2019 roku. Głównym celem pierwszego etapu inwestycji jest doszczelnienie zapory pionową przeciwfiltracyjną przesłoną bentonitowo-cementową na odcinku 500 metrów, która będzie zapobiegać przesiąkaniu wody przez podłoże. Koszt prac prowadzonych przez spółkę Keller Polska z Ożarowa Mazowieckiego sięga blisko 4 mln złotych. Główne roboty już się zakończyły, a zadanie zostanie zrealizowane do końca listopada tego roku.

Aby zbiornik Przeworno znów pełnił swoją retencyjną funkcję niezbędne będzie przeprowadzenie również drugiego etapu modernizacji. Zadanie pod nazwą "Remont zbiornika polderowego Przeworno, zlokalizowanego w km 15+350 rzeki Krynki, gmina Przeworno - remont wieży i pozostałego zakresu wynikającego z nakazu DWINB" jest do zrealizowania w planach przez PGW Wody Polskie do grudnia 2020 roku. Koszt tych prac szacowany jest na około 5 milionów złotych.

Zapora czołowa zbiornika polderowego Przeworno została oddana do użytku na rzece Krynka w 2006 roku, niestety podczas pierwszych lat jej eksploatacji powstał problem z podtapianiem przedpola i znaczną filtracją przez podłoże zapory. Mimo remontu przeprowadzonego w 2009 roku w zbiorniku nie była utrzymywana stała retencja.

Źródło: Wody Polskie

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ponad pół miliarda na inwestycje MPWiK we Wrocławiu (17 stycznia 2020)Ministerstwo Klimatu: w tym roku konkursy dla samorządów na retencję wód opadowych (13 stycznia 2020)Można jeszcze zgłaszać uwagi do projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy (30 grudnia 2019)Magazynowanie wód opadowych pod ziemią – Uniwersytet Śląski w międzynarodowym projekcie (21 listopada 2019)STORMWATER POLAND 2020 - Deszcz inspiracji (08 listopada 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony