Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. kształtowania zasobów wodnych PGW Wody Polskie
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Budowa zbiornika retencyjnego Bzin wpisana do Programu Rozwoju Retencji

a+a-    Powrót       28 sierpnia 2019       Woda   

Budowa zbiornika retencyjnego Bzin w Skarżysku-Kamiennej została wpisana do Programu Rozwoju Retencji – poinformował we wtorek wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski. Inwestycja powinna zostać zakończona do 2027 roku.

W planach 120 obiektów hydrotechnicznych i renaturyzacja rzek

Witkowski podczas konferencji prasowej nad Zalewem Rejowskim w Skarżysku-Kamiennej poinformował, że budowa retencyjnego zbiornika Bzin na rzece Kamiennej została wpisana do Programu Rozwoju Retencji, którego założenia zostały przyjęte w poniedziałek przez Stały Komitet Rady Ministrów. - Program ten ma zadanie magazynowania wody, przeciwdziałania skutkom suszy i powodzi. Ten wieloletni program zakłada wybudowanie 120 obiektów hydrotechnicznych oraz renaturyzację rzek, stworzenie starorzeczy – podkreślił wiceminister. Dodał, że docelowo na program ma zostać wydane ponad 10 mld zł w ciągu najbliższych 10 lat. - To są dopiero założenia, ta kwota może się jeszcze zwiększyć, raczej się nie zmniejszy. Zmniejszyć się mogą tylko te inwestycje, które mogą nie przejść przez opiniowanie Komisji Europejskiej – dodał Witkowski.

Zbiornik Bzin zajmie ok. 96 ha

Zbiornik retencyjny Bzin ma zajmować około 96 ha. Prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Kroenig podkreślił, że na tę inwestycję mieszkańcy miasta czekają już od lat. - W roku 2014 miasto uchwaliło plan zagospodarowania przestrzennego. Powierzchnia całego obiektu ma mieć blisko 200 ha. Już od lat podejmujemy wysiłki, aby tę inwestycję zrealizować. Pod budowę zbiornika mamy już wykupionych około 30 ha gruntów – powiedział PAP prezydent. Dodał, że przyszły zbiornik będzie pełnił funkcję nie tylko retencyjną, ale również rekreacyjną. - To będzie obiekt wypoczynkowy. Mamy w planach budownictwo jednorodzinne, budowę hoteli, domków letniskowych, a także kompleksu boisk. Liczymy, że pod tym względem będzie to obiekt numer jeden w województwie świętokrzyskim – dodał.

Radny powiatu skarżyskiego, były prezydent miasta Roman Wojcieszek zaznaczył podczas konferencji, że planowany zbiornik będzie zdecydowanie większy od Zalewu Rejowskiego. - Istniejący zbiornik ma powierzchnię 30 ha, a zbiornik Bzin będzie ponad trzykrotnie większy. Zalew Rejowski może zgromadzić 300 tys. metrów sześciennych wody, a planowany zbiornik - 3 mln 300 tys. metrów sześciennych; będzie miał kilkanaście kilometrów linii brzegowej – poinformował Wojcieszek.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski podkreślił, że wpisanie budowy zbiornika retencyjnego Bzin do Programu Rozwoju Retencji powinno wpłynąć na szybsze zrealizowanie całej inwestycji. - Już w 2007 roku samorząd województwa wpisał tę inwestycję do programu rozwoju retencji, ale od tego czasu zapanowała cisza. Teraz problem zbiorników retencyjnych wraca, i bardzo dobrze - mówił. Zaznaczył, że Polska jest krajem, który zmaga się z niedoborem wody. Dlatego - jak mówił - tego typu inwestycje są bardzo potrzebne.

Najwięcej czasu na dokumentację i opracowanie projektu

Wiceszef MGMiŻŚ powiedział podczas spotkania z dziennikarzami, że budowa zbiornika retencyjnego Bzin powinna zostać zakończona do 2027 roku. - Najwięcej czasu zajmie przygotowanie dokumentacji i opracowanie projektu. Żeby ten termin został dotrzymany, najpóźniej w 2022 roku na teren budowy musi wjechać ciężki sprzęt – stwierdził Witkowski. Dodał, że trudno w tej chwili mówić o dokładnych kosztach inwestycji.

- Koszty tej wielkości inwestycji w innych rejonach kraju nie przekraczały kwoty 0,5 mld zł – dodał Witkowski. Zaznaczył, że wpisanie inwestycji do Programu Rozwoju Retencji powoduje, że będzie ona mogła być sfinansowana ze środków Banku Światowego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. - Drugie źródło finansowania to środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, jak i programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Do tego dochodzą środki samorządu województwa i miasta Skarżyska – poinformował Witkowski. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Fundusze unijne pomogą miastom zbierać deszczówkę (12 sierpnia 2020)Tworzone są Lokalne Partnerstwa ds. Wody (10 sierpnia 2020)Żegluga nocna i inne udogodnienia planowane na Wrocławskim Węźle Wodnym (05 sierpnia 2020)Śląskie samorządy: „Złap wodę! I podaj dalej” (27 lipca 2020)Retencja na wsi z budżetem 50 mln zł (22 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony