Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację SUEZ

Zbiornik wodny Besko był zanieczyszczony farbą

a+a-    Powrót       13 września 2019       Ryzyko   

Zakończyła się akcja oczyszczania zbiornika wodnego w Besku na Podkarpaciu. Akwen został zanieczyszczony farbą, którą były malowane bariery ochronne przy drodze wojewódzkiej przebiegającej po koronie zapory – poinformował PAP w czwartek rzecznik Wód Polskich w Rzeszowie Krzysztof Gwizdak.

W korpusie zapory zbiornika Besko na rzece Wisłok usytuowane jest ujęcie wody dla Krosna, Rymanowa oraz Sieniawy. Rzecznik podkreślił, że zanieczyszczona woda nie dostała się do komory ujęciowej. - Potwierdziły to próbki pobrane do badania – dodał Gwizdak.

Jak relacjonował PAP rzecznik, pracownicy Wód Polskich w czwartek rano stwierdzili, że zbiornik został zanieczyszczony niezidentyfikowaną substancją.

- Na miejscu ustalono, że jest to farba, którą były malowane bariery ochronne przy drodze wojewódzkiej przebiegającej po koronie zapory. Natychmiast powiadomiliśmy o tym fakcie przedstawicieli Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich - na zlecenie, których wykonywano prace malarskie – zaznaczył.

Sytuacja została zgłoszona również do MPGK w Krośnie, gdyż w korpusie zapory usytuowane jest ujęcie wody dla Krosna, Rymanowa oraz Sieniawy.

Akcja oczyszczania zbiornika

Gwizdak zaznaczył, że w akcji oczyszczania zbiornika udział brały łącznie cztery jednostki strażackie, w tym jedna ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Krosna. - W pierwszej kolejności strażacy ograniczyli rozprzestrzenianie się plamy farby za pomocą rękawa sorpcyjnego, a następnie przy pomocy dwóch łodzi zebrali około 30 litrów zanieczyszczeń z powierzchni wody. Zanieczyszczenia zostały przekazane do utylizacji – powiedział rzecznik.

Akcja oczyszczania zbiornika zakończyła się w czwartek po południu. Jak podkreślił Gwizdak, pracownicy Wód Polskich i MPGK na bieżąco monitorowali ujęcie wody. - Obecnie sytuacja jest pod kontrolą. Woda, która dostarczana jest mieszkańcom, jest bezpieczna – zaznaczył. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Grunt to remediacja. Kilka słów o jakości gruntów w Polsce (16 czerwca 2020)Członkowie mafii śmieciowych porzucili 14,5 tys. ton odpadów (05 czerwca 2020)Polscy naukowcy mają sposób na UPS-y. Wskazują na korzyści ekonomiczne i środowiskowe (29 maja 2020)Śledztwo w sprawie nielegalnego magazynowania odpadów w Skarbimierzu (21 maja 2020)Akt oskarżenia przeciwko mafii śmieciowej (14 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony