Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
17.01.2021 17 stycznia 2021

Gdziekolwiek mieszkasz, zmiany klimatu wpływają na Twoje zdrowie

„Żaden kraj – bogaty czy biedny – nie uniknie wpływu zmian klimatycznych na zdrowie” – alarmuje piąty coroczny raport, opublikowany 3 grudnia przez prestiżowe czasopismo naukowe The Lancet.

   Powrót       07 grudnia 2020       Powietrze i klimat   
Roczna ilość zgonów spowodowanych upałami. Mapa przygotowana przez autorów raportu The Lancet 2020

Raport zatytułowany „Odliczanie The Lancet” (The Lancet Countdown on Health and Climate Change) szacuje, w całkowicie niezależny sposób, wpływ zmian klimatu na zdrowie ludzkie. Jest on rezultatem pracy 120 ekspertów związanych z 35 instytucjami, w tym Światową Organizacją Zdrowia (WHO), Światową Organizacji Meteorologiczną (WMO) czy uczelnią College of London.

Analizując - w przededniu piątej rocznicy podpisania Porozumienia Paryskiego - obecną sytuację pandemiczną, autorzy najnowszej edycji raportu kładą duży nacisk na powiązanie istniejące między kryzysem sanitarnym a kryzysem klimatycznym. Przeanalizowali oni ponad 40 wskaźników, łączących zdrowie ludzkie i zmiany klimatu. - Jeśli nie przedsięweźmiemy radykalnych kroków, zmiany klimatu będą stawały się coraz większym zagrożeniem dla zdrowia na całym świecie – ostrzegają naukowcy. Od maleńkich wysp po wielkie miasta, autorzy alarmują o coraz wyższej śmiertelności spowodowanej upałami, podkreślając trudności w „przewidywaniu” skutków ekstremalnych temperatur i „znajdywaniu skutecznych sposobów dostosowywania się do nich”. Raport precyzuje, że liczba wywołanych upałami zgonów osób powyżej 65 roku życia wzrosła w ciągu ostatnich dwóch dekad o 54 proc., osiągając 296 tys. zgonów na całym świecie w 2018 roku.

Pożary, przesiedlenia milionów ludzi, krótsze życie

Od 2000 roku, aż 128 krajów musiało zmagać się z pożarami lasów, wywołanymi wysokimi temperaturami i suszą. Raport dodaje, że na koniec tego wieku podniesiony stan mórz mógłby zmusić do emigracji nawet 565 milionów osób, „narażając je na wiele różnych problemów zdrowotnych”.

Wśród analizowanych czynników znalazło się także zanieczyszczenie powietrza pyłami PM 2,5. Tutaj Polska stanęła w mało szczytnej czołówce: oszacowano, że wyłącznie z tego powodu średnia długość życia skraca się u nas o niemal 10 miesięcy (patrz wykres).

Tylko połowa objętych raportem państw przygotowała krajowe plany działania, uwzględniające powiązanie między zdrowiem a klimatem. Maria Neira z WHO uważa, że inwestowane obecnie w gospodarkę miliardy „mogłyby stanowić szansę na powiązanie walki z pandemią covid-19 oraz walki ze zmianami klimatycznymi, prowadząc do potrójnego zwycięstwa: polepszenia zdrowia publicznego, stworzenia zrównoważonej ekonomii i ochrony środowiska”. Dodaje jednak, że czas nagli

Autor: Rachida Boughriet, Actu-Environnement
Tłumaczenie i adaptacja: Marta Wojtkiewicz

Actu-EnvironnementMateriał został przygotowany we współpracy z francuską redakcją Actu-Environnement.com

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Meteorolodzy: rok 2020 był jednym z dwóch najgorętszych w historii (15 stycznia 2021)Światowi przywódcy deklarują wzmocnienie ochrony bioróżnorodności. Czy to wystarczy? (12 stycznia 2021)Będą ułatwienia dla przyłączania mikroinstalacji do sieci (12 stycznia 2021)IEA ostrzega przed wzrostem globalnej emisji CO2 w 2021 roku (12 stycznia 2021)Czy nowelizacja ustawy śmieciowej da oddech gminom borykającym się z gospodarką odpadami? (08 stycznia 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony